Νησιά Φερόε – Ελλάδα 0-2: Δε σταματά τη διεκδίκηση της πρώτης θέσης

0

Η Εθνική Ελλάδος γυναικών επικράτησε επί των Νησιών Φερόε με 2-0, για την 4η αγωνιστική του 3ου ομίλου της League C των προκριματικών του Euro 2025 και εξακολουθεί να βρίσκεται στη μάχη της πρόκρισης.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να βρει τον «δρόμο» προς τα δίχτυα στο 13ο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση κόρνερ της Βεατρίκης Σαρρή.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχες πίεσαν για την ισοφάριση, χάνοντας μια τεράστια ευκαιρία στο ξεκίνημα. Η Γιόχανσεν σούταρε από πλάγια θέση, η Γιαννακούλη απέκρουσε και στο ριμπάουντ, η Χούμελαντ από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου.

Στο 78ο λεπτό, το σύνολο του Αλέξανδρου Κατηκαρίδη «σφράγισε» το τρίποντο, όταν έπειτα από μία ωραία ομαδική προσπάθεια, η Κογγούλη εκτέλεσε την αντίπαλη κίπερ για το 2-0.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Εθνική Ελλάδος βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου με 10 βαθμούς, σε ισοβαθμία με το Μαυροβούνιο.