Ολλανδία – Ισλανδία 4-0: Περίπατος για τους «οράνιε» απέναντι στους Ισλανδούς

Στο τελευταίο της φιλικό πριν το EURO 2024, η Ολλανδία δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην Ισλανδία, την οποία διέλυσε με τεσσάρα (4-0).

Ο Τσάβι Σίμονς άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό και ο Φαν Ντάικ τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους διπλασίασε τα τέρματα των «οράνιε». Oι Ολλανδοί συνέχισαν να πιέζουν και είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης

Παρόμοια εικόνα ήταν και στο δεύτερο ημίχρονο με τους Ισλανδούς να προσπαθούν μεκάποιες πρόσχερες ευαιρίες να μειώσουν αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Σταδιακά η εικόνα τιυ αγώνα επέστρεψε σε αυτήν τιυ πρώτου ημιχρόνου.Ο Μάλεν στο 79′ πέτυχε το 3-0 και ο Βέγκχορστ στο 90+3′ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Έτσι, ι Ολλανδοί διέλυσαν την Ισλανδία με συνοπτικές διαδικασίες, επικρατώντας με το τελικό 4-0 στην τελευταία τους φιλική παράσταση πριν από την έναρξη του EURO 2024.