Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 58-69: Με κομβικό Ράιτ διατήρησαν τα “σκήπτρα” οι “ερυθρόλευκοι”

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, με πολύ υψηλή ένταση και τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 58-69 και κατέκτησε το τρίτο σερί Κύπελλο Ελλάδος ΟΠΑΠ. Αυτό είχε να συμβεί από την τριετία 1976-1978.

Πρώτη περίοδος:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, μπαίνοντας με περισσότερη ενέργεια στην άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκε με επιμέρους 10-4. Ο Αϊζάια Κάναν ένιωσε μια αδιαθεσία και κινήθηκε για τα αποδυτήρια. Στην συνέχεια, ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα επιμέρους 0-6 φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Το παιχνίδι κύλησε ισορροπημένα στην συνέχεια με τους “ερυθρόλευκους” να κλείνουν προηγούμενοι με ισχνό προβάδισμα και σκορ 12-14.

Δεύτερη περίοδος:

Στο ίδιο μήκος κύματος ξεκίνησε και η δεύτερη περίοδος με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο! Η είσοδος του  Μήτρου-Λονγκ έδωσε άλλον “αέρα” στους ερυθρόλευκους, με ένα γκολ φάουλ αλλά και καλές άμυνες έδωσε το προβάδισμα με 19-21. Στην συνέχεια των πρώτο λόγο είχε η συνεργασία Πετρούσεφ και Φαλ με τον Ολυμπιακό να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και με την εξαιρετική του άμυνα να κρατάει το προβάδισμα. το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 25-30.

Οι δυο ομάδες ήταν άστοχες με 1/14 τρίποντα για τους Πειραιώτες έναντι 2/9 για τους ¨πράσινους”, μεγάλη διαφορά στα λάθη με τον Ολυμπιακό να έχει 3 έναντι 9 των πράσινων ενδεικτικών της εκπληκτικής άμυνας των πρώτων, ενώ διαφορά υπήρξε και στις ασσίστ με 13 έναντι 6.

Παναθηναϊκός AKTOR: 7/14 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 5/6 βολές, 17 ριμπάουντ (14 αμυντικά – 3 επιθετικά), 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη , 8 φάουλ

Ολυμπιακός: 11/18 δίποντα, 1/14 τρίποντα, 5/7 βολές, 16 ριμπάουντ ( 10 αμυντικά – 6 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 3 λάθη , 9 φάουλ.

Τρίτη περίοδος:

Το παιχνίδι ξεκίνησε ξανά με υψηλή ένταση με τον Παναθηναϊκό να δείχνει πιο καθαρό μυαλό και να μειώνει στον πόντο 29-30. Στην συνέχεια τα δυο εύστοχα σερί τρίποντα από τον Κάναν η ομάδα από τον Πειραιά προηγήθηκε εκ νέου με 34-37. Στην συνέχεια μπήκε στην εξίσωση και ο Πίτερς με ένα δικό του και το σκορ στο 39-43. Ένα κάρφωμα του Φαλ και ένα λει απ του Παπανικολάου, έδωσε 8 πόντους προβάδισμα στον Ολυμπιακό πριν την έναρξη της τελευταίας περιόδου (39-47).

Τέταρτη περίοδος:

Στην τέταρτη περίοδο οι ερυθρόλευκοι έκαναν το καλύτερο διάστημα τους με Μήτρου-Λονγκ και Ράιτ να πρωταγωνιστούν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 14 πόντους για το 48-62. Κομβικός ο Ράιτ που με πολύ ενέργεια, γκολ φάουλ αλλά και ριμπάουντ έδωσε μεγάλη πνοή στην ομάδα. Ένα τρίποντο του Πετρούσεφ σήκωσε στο πόδι τους φίλους των ερυθρολεύκων. Οι πειραιώτες άρχισαν να παίζουν με το χρόνο και να εξαντλούν τις επιθέσεις για να διασφαλίσουν την νίκη.