Άλωσε το Βερολίνο ο τρομερός Ολυμπιακός, διαλύοντας την Άλμπα με 60-93

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουργιόζος στο παρκέ της Mercedes-Benz Arena του Βερολίνου και έπιασε από το λαιμό την Άλμπα, υποτάσσοντας την με 60-93 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός με αυτή του την σημαντική εκτός έδρας νίκη παρέμεινε μόνος πρώτος πλέον στην κορυφή της Ευρωλίγκας με ρεκόρ 17-7, ενώ οι Γερμανοί παρέμειναν ουραγοί στην βαθμολογία στο 6-18.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν ιδανικά το πρώτη περίοδο της αναμέτρησης παίζοντας υποδείγματα σε επίθεση και άμυνα με την διαφορά να κλείνει στους 15 πόντους υπέρ της ελληνικής ομάδας (13-28).

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε στο ίδιο τέμπο με σωστή κυκλοφορία της μπάλας και καλές συνεργασίες στην επίθεση, με την διαφορά να φτάνει ακόμη και τους 20 πόντους. Στα τελευταία λεπτά της περιόδου και πριν οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, ο Ολυμπιακός έχασε την συγκέντρωση του, υπέπεσε σε αρκετά λάθη που τα εκμεταλλεύτηκαν οι Γερμανοί, κυρίως με μακρινά σουτ. Η διάφορα μειώθηκε στους 10 πόντους, η περίοδος έκλεισε με σκορ 22-17 και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε στο 35-45 υπέρ των Πειραιωτών.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός πετούσε φωτιές στο παρκέ, έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Άλμπα και έφτασε τη διαφορά στους 28 πόντους. Ο Σάσα Βεζένκοφ και ο Τόμας Γουόκαπ πήραν μεγάλα σουτ και διέλυσαν τους Γερμανούς, με το σκορ περιόδου να κλείνει στο 10-28.

Η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τους ερυθρόλευκους να διατηρούν τα ηνία του αγώνα και να στήνουν πάρτυ στο Βερολίνο. Η περίοδος έκλεισε με σκορ 15-20 και ο Ολυμπιακός συνέχισε το νικηφόρο σερί του, φεύγοντας θριαμβευτικά με +33 πόντους από το Βερολίνο.

Άλμπα Βερολίνου: Πρόσιντα (0/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 λάθη), Σμιθ 6 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντέλοου 2, Γουέτσελ 6 (3/6 δίποντα), Σνάιντερ 4, Ολίντι 16 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Κουμάτζι 2, Τίμαν 5, Σίκμα 9 (4/7 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Λάμερς 6 (3/4 δίποντα), Μπλατ 4 (1/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Ζούσμαν

Ολυμπιακός: Γουόκαπ 15 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10 ασίστ, 2 λάθη), Κάναν 6 (1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 4 (2/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Φαλ 9 (4/4 δίποντα), Βεζένκοβ 28 (6/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 13 ριμπάουντ), Παπανικολάου 11 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Τσάμης 2, Μπόλομποϊ 7 (3/6 δίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ), Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 5 (1), Αμπόση