Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 73-66: “Κλείδωσε” την 3η θέση και ελπίζει και για την 2η

Ο Ολυμπιακός έκλεισε με νίκη στο σχεδόν κατάμεστο ΣΕΦ την Regular Season της Ευρωλίγκας και με ρεκόρ 19-9 είναι προς το παρόν 3ος και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στα Play-Offs.

Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν της Μπαρτσελόνα με 73-66 σε ένα ματς θρίλερ που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα και έφτασαν τις 19 νίκες ολοκληρώνοντας το αγωνιστικό τους πρόγραμμα. Παρά τις απουσίες τους, αυτή ήταν η 13η φετινή νίκη εντός έδρας για τους Πειραιώτες, οι οποίοι δεν άφησαν να πάνε χαμένες οι χθεσινές ήττες “δώρα” της Ρεάλ και της Μίλαν. Παρόλο που κυνηγούσαν στο σκορ σε όλο το 1ο ημίχρονο και σε μεγάλο μέρος του αγώνα, ανέβασαν το επίπεδό τους στο τελευταίο τέταρτο και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Πολυτιμότερος παίκτης για τον Ολυμπιακό ήταν ο McKissic με 20 πόντους και 21 στο σύστημα αξιολόγησης σε 24 λεπτά συμμετοχής και ο Vezenkov με 13 πόντους και 18 στο σύστημα αξιολόγησης σε 29 αγωνιστικά λεπτά. Για τους Μπλαουγκράνα κορυφαίος αναδείχτηκε ο Sanli με 13 και αμέσως μετά ο Mirotic με 11.

Πλεόν οι Ερυθρόλευκοι δεν έχουν άλλες υποχρεώσεις για την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας, μιας και το τελευταίο προγραμματισμένο ματς με την Ζενίτ έχει ακυρωθεί. Έτσι υπάρχει μια επιπλέον εβδομάδα ξεκούρασης και απομένει μόνο η ανάδειξη αντιπάλου για την επόμενη φάση. Από εκεί και πέρα, η Μίλαν είναι κάτω από τον Ολυμπιακό σε περίπτωση ισοβαθμίας, ενώ η Ρεάλ αν χάσει στην έδρα της από την Μπάγερν την τελευταία αγωνιστική δίνει στον Ολυμπιακό την 2η θέση, διαφορετικά παραμένει 3ος.

Στατιστικά του ματς: Ολυμπιακός – 60% δίποντα, 39% τρίποντα, 59% ελεύθερες βολές Μπαρτσελόνα – 55% δίποντα, 17% τρίποντα, 67% ελεύθερες βολές

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 13-19, 33-40, 51-48, 73-66.