Αγγλία - Ελβετία 1-1 (5-3): Στο τέλος πέρασε το φαβορί στα πέναλτι

• 0
  • 2 views

Ένα πολύ μέτριο παιχνίδι βάση θεάματος, έδωσε στο τέλος νικητή το φαβορί. Η Αγγλία δυσκολεύτηκε και δεν απείλησε όσο περίμενε κανείς με βάση το νέο σύστημα και τα νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα, όμως πήρε την πρόκριση για τον ημιτελικό.

Α' Ημίχρονο

Έχοντας πολλές αλλαγές στο βασικό σχήμα της η Αγγλία, μπέρδεψε εκτός από τους αντιπάλους και την ίδια την ομάδα της. Αμυντικά αρκετά κενά, ενώ επιθετικά βοηθούσε ο Γουόκερ όμως χωρίς κάποια ουσία. Από την άλλη πλευρά, η Ελβετία προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να απειλεί, όμως δεν κατόρθωσε να φτάσει σε τελική.

Η Αγγλία κρατούσε μπάλα, έχοντας τον Φόντεν σε πιο ελεύθερο χώρο ώστε να δημιουργεί. Με επικίνδυνες μπαλιές έβρισκε αρκετά συχνά τον Σάκα εντός περιοχής, όμως ποτέ δεν έγινε κάποια ουσιαστική απειλή. Σε αυτό έπαιξε ρόλο και η μη ενεργή παρουσία του Κέιν.

Οι Ελβετοί από την άλλη, δεν μπορούσαμε να πούμε ότι ήταν καλύτεροι. Και αυτοί ήταν μακριά από αυτά που μας έχουν συνηθίσει. Ο Ενταγιέ δεν έπαιρνε πολλές μπάλες, με αποτέλεσμα να μην φαίνεται στο παιχνίδι.

Το πολύ άσχημο από άποψη θεάματος ημίχρονο, ολοκληρώθηκε δίχως να γίνει κάποια τελική. Καλύτεροι παίκτες του γηπέδου οι Μάινου και Μπέλινχαμ, όμως δεν ήταν αρκετοί ώστε να γίνει κάποιο σουτ.

Β' Ημίχρονο

Στο δεύτερο μισό, μέχρι το 60' πιο επικίνδυνη ήταν η Ελβετία. Πολύ πιο δραστήρια και εκμεταλλευόταν καλύτερα τα κενά της αγγλικής άμυνας, όμως της έλειπε το τελικό σουτ.

Μετά από αρκετή ώρα όπου η Ελβετία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, κατάφεραν να φτάσουν στο 1-0 με το πρώτο επικίνδυνο σουτ. Ο Ενταγιέ από πλάγια, κατάφερε να βρει τρόπο να βγάλει μια συρτή σέντρα. Αφού ο Στόουνς ανενόχλητος αδυνατούσε να διώξει, ο Εμπολό πέρασε τον Γουόκερ σε ταχύτητα και άνοιξε το σκορ στο 75'.

Άμεση απάντηση έδωσε η Αγγλία, στο 80' με ένα καταπληκτικό τέρμα με τον Σάκα. Αφού όλοι τους διατηρούσαν την κατοχή εκτός περιοχής, ο εξτρέμ της Άρσεναλ βρήκε χώρο για να εκτελέσει. Δοκίμασε, με τον Σόμερ να μην έχει καθαρό οπτικό πεδίο και να κάνει το 1-1.

Τεράστια ευκαιρία για τα Λιοντάρια να κάνουν και την ολική ανατροπή μάλιστα, στο 90'. Ο Έζε αφού κατάφερε να ξεφύγει από όλα τα μαρκαρίσματα μέσα στην περιοχή, βρήκε χώρο για να εκτελέσει. Δοκίμασε, όμως η προσπάθεια του ήταν απογοητευτικά άστοχη.

Αυτό το αποτέλεσμα, σήμαινε ότι οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διατάξεις τους στην παράταση. Άλλη μια σε αυτό το Euro και καθόλου απίθανο και πέναλτι.

Α' Ημίχρονο παράτασης

Από την αρχή της παράτασης, η Αγγλία έδειξε ότι θέλει αυτή να έχει το πάνω χέρι. Έτσι στο 95' έκανε την πρώτη προσπάθεια να σκοράρει. Ο Ράις εντυπωσιακά εκτός περιοχής δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, όμως ο Σόμερ εντυπωσιακά έδιωξε σε κόρνερ.

Αυτή ήταν και η μοναδική ευκαιρία του ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πολύ συντηρητικές, χωρίς να απειλούν.

Β' Ημίχρονο Παράτασης

Όπως και στην κανονική διάρκεια, έτσι και το παιχνίδι στο δεύτερο μισό της παράτασης δεν είδαμε κάτι ιδιαίτερο. Η Ελβετία δοκίμασε πολλές φορές, όμως δεν είχε κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Εξαίρεση ήταν στο 116' με τον Σακίρι. Ο μεσοεπιθετικός της Ελβετίας, αποφάσισε να εκτελέσει απευθείας ένα κόρνερ που κέρδισε η ομάδα του. Για κακή του τύχη, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι με τον Πίκφορντ να μην μπορεί να αντιδράσει.

Δευτερόλεπτα πριν στείλει ο διαιτητής τις δύο ομάδες στη διαδικασία των πέναλτι, ο Αμντουνί έφτασε μια ανάσα μακριά από το να στείλει την Ελβετία στον ημιτελικό. Δευτερόλεπτα αφού πάτησε στον αγωνιστικό χώρο, έκανε ένα δυνατό σουτ από πλάγια όμως ο Πίκφορντ του αρνήθηκε την πρόκριση.

Πέναλτι

Στη διαδικασία των πέναλτι, πρώτη πήρε τη σκυτάλη η Αγγλία. Πάλμερ, Μπέλινχαμ, Σάκα, Τόνεϊ και Άρνολντ σκόραραν στα πέναλτι, με εντυπωσιακές εκτελέσεις.

Από την άλλη η Ελβετία δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, αφού ο Ακάντζι έχασε το πρώτο πέναλτι, όμως ο Σερ σκόραρε στη συνέχεια. Ο Σακίρι σκόραρε στη συνέχεια, παρότι ο Πίκφορντ μάντεψε σωστά. Ο Αμπντούνι στη συνέχεια έστειλε τη μπάλα στο κέντρο και έδωσε ελπίδες. Όπως φαίνεται, η εκτέλεση του Ακάντζι ήταν η μοιραία.