Δανία - Σερβία 0-0: Μια αναμέτρηση χωρίς νικητή, αλλά με έναν χαμένο

• 0
  • 2 views

Η Σερβία έμεινε εκτός Euro, καθώς απέτυχε να νικήσει τους Δανούς, οι οποίοι αναμένουν να μάθουν το μέλλον τους.

Η Σερβία αποχαιρετά το Euro μετά από μια λευκή ισοπαλία με την Δανία. Η παρέα του Έρικσεν ήταν πιο απειλητική σε όλο τον αγώνα, με τους Σέρβους να προσπαθούν πιο έντονα στα τελευταία λεπτά, χωρίς αποτέλεσμα.

Σε συνδυασμό με την ισοπαλία του άλλου αγώνα, οι Σέρβοι μένουν εκτός, την ώρα που η Δανία πέφτει στην τρίτη θέση (έχοντας λιγότερα γκολ από την Σλοβενία) και αναμένει τα υπόλοιπα παιχνίδια, για να ξέρει αν περνάει ως μια εκ των τεσσάρων ομάδων ως "καλύτερη τρίτη".

Πρώτο Ημίχρονο

Σε ένα ήρεμο πρώτο μέρος χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες, η Δανία ήταν αυτή που έφτασε πιο κοντά στο γκολ, χωρίς όμως να το πετύχει.

Αρχικά η Δανία, στο 17ο λεπτό, όταν ο Μέλε έκανε την σέντρα με στόχο τον Μπα στο δεύτερο δοκάρι, όμως η κεφαλιά του πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Ο Έρικσεν απείλησε ξάνα για τους Δανούς πέντε λεπτά μετά, με ένα δυνατό, συρτό σουτ, αλλά ο Ραΐκοβιτς έπεσε και απέκρουσε την ευκαιρία.

Στο 32ο λεπτό, νέα ευκαιρία με τον Χόιλουντ να σουτάρει αλλά τον τερματοφύλακα να είναι ξανά έτοιμος να αποκρούσει.

Το ημίχρονο έληξε με τους Σέρβους να μην πλησιάζουν ιδιαίτερα το γκολ, παρά μόνο με ένα σουτ του Μίτροβιτς που αποκρούστηκε.

Δεύτερο Ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σερβία φάνηκε να μπαίνει αποφασισμένη και έβαλε το γκολ στο 53', μετά από ωραία συνεργασία Τάντιτς - Γιόβιτς, με την φάση να ολοκληρώνεται όταν ο Άντερσεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του, προσπαθώντας να απομακρύνει.

Ωστόσο, μετά από παρέμβαση του VAR, ο διαιτητής έδειξε πως το γκολ δεν μετράει, καθώς προηγήθηκε οφσάιντ.

Η Δανία απείλησε στο 64', με κόρνερ του Έρικσεν που είχε στόχο τον πανύψηλο Φέστεργκααρντ. Ο Δανός αμυντικός πήρε την κεφαλιά, αλλά η προσπάθεια του κατέληξε στον τερματοφύλακα.

Η Σερβία ξεκίνησε να γίνεται απειλητική στα τελευταία λεπτά, με τον Βλάχοβιτς να ανοίγει στον Μίτροβιτς, στο 81', αλλά ο Σέρβος έστειλε την μπάλα άουτ για λίγα εκατοστά.

Στο 89', ο Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς έβγαλε την σέντρα στον Βλάχοβιτς, αλλά ο Σέρβος απέτυχε να σκοράρει, με το παιχνίδι να λήγει 0-0 και τους Σέρβους να μένουν εκτός Euro.