Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 92-58: Η ερυθρόλευκη “λαίλαπα” σάρωσε την Μπαρτσελόνα και ισοφάρισε την σειρά

441031343 978352513651553 517963587740638423 n

Ο Ολυμπιακός ήταν σαρωτικός στο ΣΕΦ στο game 4 των playoffs της Ευρωλίγκας διέλυσε την Μπαρτσελόνα με το εμφατικό 92-58 και οδηγεί την σειρά σε πέμπτο παιχνίδι στην Bαρκελώνη, ώστε να διεκδικήσει την πρόκριση στο Final 4.

Πρώτη περίοδος:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με πολύ υψηλό επιθετικό ρυθμό περνόντας την μπάλα στον Φαλ που ξεκίνησε ζεστός με 8 πόντους και 3 συνεχόμενα καλάθια παράλληλα η Μπαρτσελόνα βρήκε εύκολα επιθετικό ρυθμό και σκόραρε εύκολα από την περιφέρεια και βρίσκοντας ρυθμό προηγήθηκε μέχρι και με 7 πόντους (14-21), οι “ερυθρόλευκοι” απάντησαν με ένα κρίσιμο μπάζερ μπιτερ του Κάναν και προσωπικές φάσεις του ΜακΚίσικ.

Δεύτερη περίοδος:

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το ΣΕΦ ήταν στο πόδι για ένα φάουλ στον Πετρούσεβ που δεν πήρε γκολ-φάουλ. Στην επόμενη φάση ο Λαρεντζάκης σκόραρε τρίποντο και πήρε και το φάουλ. Ο Έλληνας γκαρντ είναι στο παρκέ τραυματίας. Οι διαιτητές έδωσαν αντιαθλητικό καθώς ο Αμπρίνες μπήκε στον κύλινδρό του και δεν τον άφησε να προσγειωθεί με ασφάλεια. Ο Λαρεντζάκης έβαλε τη βολή για το 29-23 και αμέσως μετά ζήτησε αλλαγή.

Ο Λαρεντζάκης γύρισε τον αστράγαλό του και ήταν φανερό ότι πονούσε, αντικαταστάθηκε από τον Γουόκαπ. Ένα τρίποντο του Γουίλιαμς-Γκος για το 36-23  σήκωσε το Σεφ στο πόδι . Ο ΜακΚίσικ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, βρήκε τον συμπαίκτη του κι ο Γκριμάου κάλεσε timeout.Ασύλληπτη εμφάνιση από τον Ολυμπιακό που έβγαζε τρομερή ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι Πειραιώτες έπαιζαν με το μαχαίρι στα δόντια, θέλοντας  να δείξουν στη Μπαρτσελόνα ότι και θα την νικήσουν και θα ταξιδέψουν στην πόλη τους για την πρόκριση στο Final Four.  Εκπληκτικό το επί μέρους σκορ 26-3 μετά από το 19-23!

Την αντροπή στο σκηνικό την έκανε το second unit με τους ΜακΚίσικ (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Πετρούσεβ (8 πόντοι) και Μιλουτίνοβ (6 πόντοι, 5 ριμπάουντ) έχουν κάνει πράγματα και θαύματα, με τον Ολυμπιακό σε ένα από τα καλύτερα εικοσάλεπτά του στη σεζόν.

Ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο μέρος με 17/25 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 7/10 βολές, 21 ριμπάουντ (14-7), 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη, 8 φάουλ και τον ΜακΚίσικ στους 13 πόντους. Η Μπαρτσελόνα έχει 11/21 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/9 βολές, 13 ριμπάουντ (8-5), 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 7 λάθη, 12 φάουλ.

Τρίτη περίοδος:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με δυο απανωτά τρίποντα από Γκος και Κάναν για το 59-37 και το +22. Η διαφορά έφτασε και την μεγαλύτερη τιμή της στο +24 61-37. Η Μπατσελόνα απάντησε με ένα 9-0 για το 61-45. Οι ερυθρόλευκοι απάντησαν με 8-0 μηδεν με ένα δίποντο του Γκος και δυο τρίποντα του Κώστα Παπανικόλαου που βρήκε επιθετικό ρυθμό. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 72-47.

Τέταρτη περίοδος:

Η ομάδα από τον Πειραιά ξεκίνησε και την τελευταία περίοδο καλά με την διαφορά να αγγίζει τους 34 πόντους στο 84-50! Το ματς κύλησε ομαλά και ολοκληρώθηκε στο 92-58 με τον Ολυμπιακό να διαλύει τους “μπλαουγκράνα”.