Ολλανδία - Τουρκία 2-1: Με μοιραίο Μιλντίρ στους «4» οι Τουλίπες

• 0
  • 6 views

Η Ολλανδία επικράτησε με σκορ 2-1 επί της Τουρκίας και εξασφάλισε τη θέση στα ημιτελικά του Euro 2024. Αντίπαλός της θα είναι η Αγγλία.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Οι Ολλανδοί μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έχασαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στο πρώτο λεπτό, όταν το σουτ του Ντεπάι κατέληξε άουτ.

Σταδιακά όμως, οι παίκτες του Μοντέλα άρχισαν να περνούν μέτρα και κατάφεραν να προηγηθούν στο 35ο λεπτό. Ο Γκιουλέρ δοκίμασε μία σέντρα από τα δεξιά, ο Ακαϊντίν έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Φερμπρούχεν για το 1-0.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 56ο λεπτό, οι Τούρκοι έφτασαν μία ανάσα από το 2-0, όταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκιουλέρ «τράνταξε» το αριστερό δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Στο 70ο λεπτό, ο Βέγκχορστ επιχείρησε ένα σουτ κοντά στην μικρή περιοχή, ωστόσο ο Γκιουνόκ απέκρουσε με ευκολία.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ντε Φράι έλαβε μία εξοχή σέντρα από τον Ντεπάι και με κεφαλιά, έφερε το ματς στα «ίσα».

Έξι λεπτά αργότερα, ήρθε και η ολική ανατροπή για τις «τουλίπες». Ο Ντάμφρις γύρισε από τα δεξιά, ο Γκάκπο κινήθηκε ωραία και με τη συνδρομή του Μιλντίρ σκόραρε για το 2-1.

Στο 85ο λεπτό, η Τουρκία απώλεσε μία ασύλληπτη ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο Τσελίκ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, σούταρε αλλά ο Φαν Ντε Βεν έσωσε την τελευταία στιγμή. Στη συνέχεια της φάσης, το σουτ του Ακτούρκογλου κόντραρε πάνω σε δύο αντιπάλους αμυντικούς.

Λίγο πριν συμπληρωθούν τα 90 λεπτά, μία πολλά υποσχόμενη κεφαλιά του Τόσουν πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Έκτοτε, το σκορ παρέμεινε ως έχειν μέχρι το τελικό σφύριγμα και η Ολλανδία πανηγύρισε μια σπουδαία πρόκριση με ανατροπή.