Νόριτς – Λιντς 0-0: Όλα θα κριθούν στην ρεβάνς

0

img 20240512 155944

Νόριτς και Λιντς αναμετρήθηκαν στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την ημιτελική φάση των playoff ανόδου στην Premier League,οι δύο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς και ως εκ τούτου όλα θα κριθούν στην ρεβάνς.

Ο αγώνας

Η Νόριτς ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στην αναμέτρηση με ένα σουτ του Νούνιεζ (4′) από μακρινή απόσταση να μην έχει την αναμενόμενη κατάληξη περνώντας απελπιστικά άουτ. Η Νόριτς συνέχισε να πιέζει και στο 15′ έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ με τον Σάρτζεντ να πιάνει μια κεφαλιά και την μπάλα να περνά λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα (17′) η Νόριτς απείλησε εκ νέου με ένα σουτ του Σάρα να σταματά στο Μεσλιέ. Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα η Λιντς κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Φίρπο, γρήγορα όμως οι πανηγυρισμοί σταμάτησαν με το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 0-0.

Δεύτερο ημίχρονο

Η πρώτη αξιόλογη φάση του δεύτερου ημιχρόνου ανήκε στην Νόριτς με τον Σάρα να κάνει ένα σουτ από την άκρη της περιοχή με την μπάλα να περνά βασανιστικά έξω από το αριστερό δοκάρι. Λίγο πριν από την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (59′) η Λιντς άγγιξε το γκολ με τον Σούμερβιλ να κάνει ένα σουτ από πλεονεκτική θέση με τον τερματοφύλακα της Νόριτς να αποκρούει εντυπωσιακά. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες στο 0-0 αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς.