Σαουθάμπτον – Γουέστ Μπρομ 3-1: Οι Άγιοι θα διεκδικήσουν την επάνοδο στα μεγάλα σαλόνια

img 20240518 000612

Η Σαουθάμπτον ήταν η μεγάλη νικήτρια του δεύτερου ημιτελικού των playoff ανόδου στην Premier League. Σμόλμποουν και  Άρμστρονγκ (×2) ήταν οι σκόρερ για τους νικητές. Το γκολ της τιμής για την Γουέστ Μπρομ πέτυχε ο Κιπρ στο 90+6′. Πλέον η Σαουθάμπτον θα είναι αυτή που στον μεγάλο τελικό θα αναμετρηθεί με την Λιντς με φόντο την επάνοδο στα μεγάλα σαλόνια.

Ο αγώνας

Η πρώτη αξιόλογη φάση της αναμέτρησης ανήκε στην Σαουθάμπτον. Στο 16′ ο Μπρούκς εξαπέλυσε ένα σουτ το οποίο σταμάτησε στο δεξί δοκάρι και πέρασε έξω. Δέκα λεπτά αργότερα (26′) ο Φρέιζερ έκανε μια κάθετη πάσα αλλά ο Πάλμερ ήταν σε ετοιμότητα και αποσόβησε τον κίνδυνο. Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα η Σαουθάμπτον απείλησε και πάλι ο Μπρούκς έκανε το σουτ από μακριά αλλά ο Πάλμερ ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε. Τίποτα δεν άλλαξε με το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 0-0.

Δεύτερο ημίχρονο

Η Σαουθάμπτον μπήκε δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο στο 48′ ο Γουόκερ δοκίμασε ένα δυνατό μακρινό σουτ που πέρασε ξυστά από το αριστερό δοκάρι. Η ανταμοιβή των προσπαθειών των γηπεδούχων ήρθε στο 50′. Σμόλμποουν και Μπρούκς συνεργάστηκαν με το πρώτο να εξασφαλίζει καθαρό οπτικό πεδίο εξαπολύοντας ένα σουτ για το 1-0. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 64′ για να δούμε μια αξιόλογη φάση από την Γουέστ Μπρομ. Ο Φάρλονγκ εξαπέλυσε ένα σουτ παρόλα αυτά ο Μακ Κάρθι ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε ενστικτωδώς. Στο 70′ η Γουέστ Μπρομ απείλησε ξανά ο Κιπρ παρέλαβε μια πάσα έπειτα από εκτέλεσε φάουλ έκανε το σουτ από κοντά με την μπάλα παρόλα αυτά να περνά έξω από το αριστερό δοκάρι. Παρά τις προσπάθειες της Γουέστ Μπρομ για ισοφάριση η Σαουθάμπτον ήταν αυτή που σκόραρε. Στο 78′ ο Ντόουνς πέρασε μια μπαλιά για τον Άρμστρονγκ που έστειλε την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία για το 2-0. Η Σαουθάμπτον βρήκε και τρίτο γκολ στο 86′. Ο Άρμστρονγκ από την άσπρη βούλα εκτέλεσε ένα άπιαστο πέναλτι για το 3-0. Το μόνο που κατάφερε η Γουέστ Μπρομ ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στο 90+8′. Ο Κιπρ πήρε μια κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία για το 3-1. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε της Σαουθάμπτον νικήτρια με 3-1.