Μάντσεστερ Σίτυ-Τσελσι 2-0:Ανώτερη η Σίτυ με τρομερό Ορτέγκα προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του Carabao Cup

Μάντσεστερ Σίτυ και Τσέλσι αναμετρήθηκαν για τον γύρο του 16 του Carabao Cup στο ντέρμπι της ημερας. Ο Μάρεζ άνοιξε το σκορ με ένα φάουλ έξω από τη περιοχή ενώ 5 λεπτά αργότερα ο Αλβαρεζ έκανε το 2-0 και έδωσε τη πρόκριση στους <<Πολίτες>>.

Με την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Γκουαρντιόλα μπήκε δυνατά στο ματς πιέζοντας τη Τσέλσι, κερδίζοντας απανωτά κορνερ. Η πρώτη φάση της Τσέλσι έγινε νωρίς στο 7′ αφού έκλεψε τη μπάλα από τον Γκουντογκαν,αλλά το σουτ του που επιχείρησε, πήγε πολύ ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι του Ορτεγκα.Ο Γκρίλις σουτάρε στο 8′ αλλά η μπάλα δε του έκανε το χατίρι και πέρασε ελάχιστα από το δοκάρι του Μεντι. Η Σίτυ είχαν τη κατοχή αλλά η Τσέλσι βρήκε τις ευκαιρίες. Μια από αυτές ήταν στο 12′ του Πουλισιτς υστερα από εξαιρετική ενέργεια του Ζιγεχ αλλά αυτός αστόχησε. Οι παίχτες δεν απογοήτευσαν καθόλου τον κόσμο αφού και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν επανελλημενος να βρουν ένα γκολ. Ο Γκουντογκαν απείλησε τον Μεντι με ένα πολύ καλό φάουλ που πέρασε λίγο πιο πάνω από το δοκάρι του τερματοφύλακα της Τσέλσι. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου και από πλευράς Τσέλσι με τον Λιούις Χολ στο 43′ ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ορτέγκα ύστερα από εξαιρετική αντεπίθεση της ομάδας του Πότερ αλλά αυτός αστόχησε.

Η ομάδα του Ισπανου τεχνικού μπήκε εξίσου δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο. Πρέσαρε, δεν άφησε κενούς χώρους στους παίχτες της Τσέλσι και απειλούσε. Η πρώτη μεγάλη χαμένη ευκαιρία της Σίτυ ήταν νωρίς στο 47′ αφού ο Κοβασιτς έκανε λανθασμένη πάσα, Ο Μαρεζ την έκλεψε μπήκε στη περιοχή αλλά Ο Κουκουρεγια τον έκοψε. Τελικά οι πολίτες άνοιξαν το σκορ στο 53′ με ένα εξαιρετικό φάουλ του Μαρεζ και έτσι άνοιξε το σκορ. Πέντε λεπτά αργότερα έκανε το 2-0 ο Αλβάρεζ αφού ο Μεντι δεν κατάφερε να μαζέψει τη μπάλα από το σουτ του Αλγερινού εξτρέμ. Από την άλλη πλευρά η Τσέλσι έκανε αρκετές άλλαγες προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Ορτέγκα, βρήκε ένα γκολ στο 90′ αλλά ήταν οφσάιντ.

Η Σιτυ ήταν ανώτερη σε αυτό ματς πιο αποφασιστική και έτσι κατάφερε να νικήσει τους <<μπλε>> και να προκριθεί στους 8 του Carabao Cup.