Νίκη - πρόκριση με 3-2 για την Σίτι κόντρα στην Λίβερπουλ

• 0
  • 2 views

Η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχθηκε την Λίβερπουλ στον πρώτο αγώνα μετά το Μουντιάλ στα πλαίσια του 4ου γύρου του Λινγ Καπ. Οι πολίτες πήραν την νίκη με 3-2 και αυτομάτως την πρόκριση στην συνέχεια της διοργάνωσης.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 10' ο Χάαλαντ με ένα δυνατό σουτ, ύστερα απο την σέντρα του Ντε Μπρόινε μέσα στην περιοχή. Το γκολ της ισοφάρισης πέτυχε 10 λεπτά αργότερα ο Καρβάλιο με πλασέ στην αριστερή γωνία του Ορτέγκα έπειτα απο το γύρισμα του Μίλνερ στο σημείο του πέναλτι.

Η Σίτι έχασε μεγάλη ευκαιρία να ξανά προηγηθεί στο σκορ με το γύρισμα του Ντε Μπρόινε να βρίσκει τον Γκουντογκάν του οποίου το δυνατό πλασέ κατάφερε να αποκρούσει ο Κέλεχερ με το πόδι. Με ισόπαλο το σκορ και έχοντας παίξει ένα δυναμικό πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά στο σκορ με το σκάψιμο του Ρόδρι να βρίσκει τον Μάχρεζ που με ντρίπλα πέρασε την αντίπαλη άμυνα και με πλασέ στην αριστερή γωνία έκανε το 2-1. Η χαρά για τους πολίτες δεν κράτησε πολύ καθώς σε λιγότερο απο ένα λεπτό ξανά ισοφαρίστηκε. Μια όμορφη συνεργασία ανάμεσα σε Νούνιες και Σαλάχ έφερε το 2-2 με τον Αιγύπτιο να πλασάρει και να φέρνει το σκορ στα ίσα.

Την λύση για την Μάντσεστερ Σίτι την βρήκε ο Ακέ με καρφωτή κεφαλιά παρόμοια με αυτή που δεν κατάφερε να καταλήξει γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Με τελικό σκορ 3-2 η Λίβερπουλ αποκλείστηκε απο την Σίτι, η οποία συνεχίζει την πορεία της διοργάνωσης.