Άστον Βίλα - Τσέλσι 1-3: Νίκη - αντίδραση από τους «Μπλε»

• 0
  • 3 views

Η Τσέλσι πήρε την νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση του FA Cup, νικώντας την Άστον Βίλα, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Η Τσέλσι βρίσκεται στους "16" του FA Cup, περνώντας νικηφόρα από το «Villa Park». Οι παίκτες του Ποτσετίνο ήταν αρκετά καλύτεροι από τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να συγκρατήσουν τους Λονδρέζους, με αποτέλεσμα να δεχτούν την 2η συνεχόμενη εντός έδρας ήττα, μετά από σχεδόν έναν χρόνο. Δύο εξαιρετικές επιθέσεις οδήγησαν σε δύο κρίσιμα γκολ, στο πρώτο μέρος, ενώ ένα μαγευτικό φάουλ του Φερνάντεζ σφράγισε την νίκη. Πέραν της αποτελεσματικής επίθεσης, η αμυντική λειτουργία των «Μπλε» συγκράτησε την επίθεση των «Χωριατών», σημειώνοντας μια κρίσιμη νίκη.

Πρώτο Ημίχρονο

Οι δύο ομάδες μπήκαν με έντονο ενθουσιασμό στο παιχνίδι, κυκλοφορώντας την μπάλα και προσπαθώντας να βγουν σε επίθεση. Η Τσέλσι σημείωσε την πρώτη τελική στο παιχνίδι στο 8ο λεπτό, με κεφαλιά του Φερνάντες, μετά από κόρνερ του Τσίλγουελ, ωστόσο ο Μαρτίνεζ έλεγχε την φάση.

Η Τσέλσι άνοιξε το σκορ, μετά από μια εξαιρετική επίθεση στο 11ο λεπτό. Ο Τζάκσον βγήκε στο φτερό και αφού κουβάλησε την μπάλα, έσπασε στον Μαντουέκε μέσα στην περιοχή. Αυτός κράτησε λίγο την μπάλα και την μοίρασε στον ελεύθερο Γκάλαχερ, ο οποίος με ένα δυνατό σουτ νίκησε τον Μαρτίνεζ για το 0-1.

Η Τσέλσι επέλεξε όχι μόνο να μην κλειστεί πίσω, αλλά αντιθέτως, συνέχισε την πίεση και κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της. Μια γρήγορη επίθεση στο 21ο λεπτό από τα δεξιά με τον Γκούστο, οδήγησε σε σέντρα του Βραζιλιάνου, με στόχο τον αμαρκάριστο Τζάκσον. Αυτός πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στην γωνία του Μαρτίνεζ.

Οι παίκτες του Ποτσετίνο κατάφεραν να κρατήσουν τους γηπεδούχους εκτός της περιοχής τους για το υπόλοιπο του ημιχρόνου, με την μόνη ευκαιρία να έρχεται στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ένα λάθος του Τσίλγουελ, από εκτέλεση πλαγίου, οδήγησε τον ΜακΓκίν σε θέση βολής, έξω από την περιοχή, ωστόσο ο Πέτροβιτς κατάφερε να απομακρύνει σε κόρνερ.

Δεύτερο Ημίχρονο

Η Βίλα βγήκε από τα αποδυτήρια με παραπάνω θέληση να πιέσει, ωστόσο 54ο λεπτό, ο Ένζο Φερνάντεζ σημείωσε ένα εκπληκτικό γκολ, από φάουλ. Ο Αργεντίνος εκτέλεσε ένα φάουλ από απόσταση περίπου 25 μέτρων και έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Μαρτίνεζ.

Το γκολ του νεαρού Αργεντίνου «σκότωσε» ουσιαστικά το παιχνίδι, με την Βίλα να μην μπορεί να βρει την λύση. Χρειάστηκε να περάσουν πάνω από είκοσι λεπτά για να μπορέσει να απειλήσει η γηπεδούχος ομάδα.

Στο 76', μια σέντρα στόχευε τον Μορένο στο δεύτερο δοκάρι, παρόλα αυτά, η κεφαλιά του Ισπανού πέρασε πάνω από το δοκάρι του Πέτροβιτς.

Το «γκολ της παρηγοριάς» ήρθε για την Άστον Βίλα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από κοντινή εκτέλεση κόρνερ. Ο Ράμσεϊ έδωσε στον Ντιάμπι, στο ύψος της μεγάλης περιοχής και ο Γάλλος εκτέλεσε, με την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι του Πέτροβιτς και έπειτα να καταλήγει στα δίχτυα για το τελικό 1-3.

Η Τσέλσι βρίσκεται στην επόμενη φάση, όπου θα συναντήσει την Λιντς. Οι παίκτες του Ποτσετίνο έκαναν την καλύτερη ίσως εμφάνισή τους μέσα στο 2024, νικώντας έναν αντίπαλο, του οποίου η φόρμα τον καθιστούσε φαβορί. Η επίθεση ήταν αποτελεσματική, ενώ εκτός κατοχής, οι Λονδρέζοι έκλεισαν όλους τους διαδρόμους για την ομάδα του Έμερι.

Οι Συνθέσεις

Άστον Βίλα (Ούναϊ Έμερι): Μαρτίνεθ, Κας, Κάρλος, Λενγκλέ, Μορένο, Λουίζ, Καμαρά (Ιρέγκμπουναμ 87"0, ΜακΓκίν (Ντιαμπί 72'), Τίλεμανς (Ράμσεϊ 72'), Μπαϊλί (Ζανιόλο 88'), Γουότκινς

Αναπληρωματικοί: Όλσεν, Ράιτ, Γκόμεζ, Τσέιμπερς, Ντιαμπί, Ζανιόλο, Ράμσεϊ, Ιρέγκμπουναμ, Κέλιμαν

Τσέλσι (Μαουρίτσιο Ποτσετίνο): Πέτροβιτς, Ντισασί, Μπαντιασίλε (Γκίλκριστ 87'), Γκούστο, Τσίλγουελ, Γκάλαχερ, Καϊσέδο (Ενκουκού 81'), Φερνάντες, Πάλμερ (Σίλβα 81'), Μαντουέκε (Στέρλινγκ 75'), Τζάκσον

Αναπληρωματικοί: Μπέργκστρεμ, Μπετινέλι, Γκίλκριστ, Σίλβα, Σάμιουελ-Σμίθ, Τσουκουεμέκα, Μούντρικ, Στέρλινγκ, Ενκουκού