Λούτον – Μάντσεστερ Σίτι 2-6: “Διαστημικός” Χάλαντ έδωσε τη νίκη στους Πολίτες

Λούτον και Μάντσεστερ Σίτι αναμετρήθηκαν για την φάση των 16 του FA Cup. Αν και η Λούτον ήταν ιδιαίτερα αξιόμαχη καταφέρνοντας να μειώσει σε 2-3 από το 0-3 εν τέλει υπέκυψε στις ορέξεις του Χάλαντ και της παρέας του.

Ο αγώνας

Η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να μπει με τον δεξί στην αναμέτρηση παίρνοντας κεφάλι στο σκορ μόλις στο 3′. Ο Χάλαντ παρέλαβε μια πάσα του Ντε Μπρόινε και με όμορφο πλασέ κατάφερε να στείλει την μπάλα μέσα από το αριστερό δοκάρι για το 0-1.

Λίγα λεπτά αργότερα (18′) ο Χάλαντ κατάφερε να γράψει το 0-2. Ο Νορβηγός παρέλαβε την πάσα του Ντε Μπρόινε και με έξοχο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο επιθετικός μονόλογος των Πολιτών συνεχίστηκε και στο 26′ ο Χάλαντ βρέθηκε μπροστά από την εστία εξαπολύοντας ένα σουτ το οποίο απέκρουσε εύκολα ο Κρουλ.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Ντε Μπρόινε παρέλαβε μια πάσα μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ με τον Κρουλ παρόλα αυτά να είναι προετοιμασμένος και να αποκρούει εντυπωσιακά.

Η Λούτον δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο στην καθολική υπεροχή της Σίτι. Στο 40′ ο Χάλαντ βγήκε τετ-α-τετ έπειτα από πάσα του Ντε Μπρόινε με τον Νορβηγό να γράφει το 0-3.

Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου (45′) η Λούτον κατάφερε να φτάσει στην μείωση του σκορ. Ο Κλάρκ εξαπέλυσε ένα σουτ στην πάνω δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Ορτέγκα γράφοντας το 1-3.

Δεύτερο ημίχρονο

Η Σίτι μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο καταφέρνοντας να απειλήσει στο 49′ με ένα σουτ του Νούνες να αποκρούεται από τον Κρουλ.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι στο 52′ με τον Κλάρκ να σκοράρει με μια λόμπα για το 2-3.

Τρία λεπτά αργότερα ο Χάλαντ κατάφερε να βρει και πάλι δίχτυα οι συνήθεις ύποπτη Χάλαντ και Ντε Μπρόινε συνεργάστηκαν με τον Βέλγο να βρίσκει τον Νορβηγό φορ που σε άδειο τέρμα έγραψε το 2-4.

Λίγο πριν την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Χάλαντ με το πέμπτο προσωπικό του τέρμα έγραψε το 2-5. Ο Μπερνάντο Σίλβα έκανε μια όμορφη πάσα για τον Χάλαντ που κατάφερε να σκοράρει με χαμηλό σουτ.

Λίγα λεπτά αργότερα (63′) ο Κρουλ χρειάστηκε να κάνει μια εξαιρετική επέμβαση σε όμορφο σουτ του Ντε Μπρόινε για να αποσοβήσει το έκτο τέρμα της Σίτι.

Δύο λεπτά αργότερα (65′) η Λούτον δήλωσε παρών με τον Μπάρκλεϊ να εξαπολύει ένα σουτ το οποίο απέκρουσε ο Ορτέγκα.

Στο 72′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε έκτο γκολ με τον Κόβασιτς να γράφει το 2-6 με όμορφο σουτ από την άκρη της περιοχής.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε την Σίτι νικήτρια με το ευρύ 2-6.