Άγιαξ-Λίβερπουλ 0-3: ''Καθάρισαν'' το ματς στο 2ο μέρος οι ''Reds''

• 0
  • 2 views

Ο Άγιαξ υποδέχθηκε την Λίβερπουλ στην Johan Cruyff Arena, με τους κόκκινους να καταφέρνουν να επικρατήσουν με το εμφατικό 0-3. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Έλιοτ, ο οποίος σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο ματς στο Champions League και συνέβαλε τα μέγιστα για να διασφαλίσει η Λίβερπουλ την πρόκριση στους ''16''.

Ο Αίαντας μπήκε με πολλή περισσότερη ενέργεια και διάθεση στον αγωνιστικό χώρο, φτάνοντας μια ανάσα από το γκολ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Μπέρχαους να σημαδεύει το δοκάρι μετά από σουτ εντός περιοχής που επιχείρησε. Ο Άγιαξ διέθετε την υπεροχή στον αγώνα, σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, χωρίς βέβαια να εμπνέει σιγουριά ότι μπορεί να κάνει τη δουλειά, καθώς δεν δημιούργησε άλλες σπουδαίες ευκαιρίες ( με εξαίρεση ένα σουτ του Τάντιτς που σταμάτησε ο Άρνολντ πριν καταλήξει στα δίχτυα). Στο 43', η Λίβερπουλ αντέδρασε με τον καλύτερο τρόπο με τον Χέντερσον να πασάρει με το εξωτερικό στον Σαλάχ, ο οποίος εκτέλεσε χωρίς δισταγμό τον Πασβίρ, ο οποίος έκανε λανθασμένη εκτίμηση της φάσης. Οι '' Reds '' μάλιστα επιδίωξαν να σκοράρουν κι δεύτερο γκολ στοχεύοντας στο κακό αμυντικό transition των Ολλανδών. Συγκεκριμένα, μόλις 1 λεπτό αργότερα ο Γκόμεζ βρήκε με μακρινή μπαλιά τον Ρόμπερτσον, ο οποίος πάσαρε στον Φιρμίνο που αλτρουιστικά άφησε την μπάλα στον Νούνιεζ, με τον Ουρουγουανό να σημαδεύει το δοκάρι σε κενή εστία!

Ο Νούνιεζ ήθελε απεγνωσμένα να επανορθώσει για την μεγάλη ευκαιρία που έχασε στο πρώτο μέρος. Έτσι, τέσσερα λεπτά μετά την εκκίνηση του δεύτερου ημιχρόνου σκόραρε με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρόμπερτσον. Κι όμως, η Λίβερπουλ δεν σταμάτησε εκεί, με τον Σαλάχ να βγάζει κάθετη πάσα στον Έλιοτ, ο οποίος νίκησε τον Πασβίρ και '' κλείδωσε'' το ματς για λογαριασμό της Λίβερπουλ. Τα εναπομείναντα αγωνιστικά λεπτά φάνηκαν ως αγγαρεία στην Λίβερπουλ, η οποία έκανε στοχευμένες αλλαγές για να ξεκουράσει τους ποδοσφαιριστές της ενόψει του πρωταθλήματος, ενώ ο Άγιαξ έπραξε ακριβώς το ίδιο με στόχο να δώσει χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς παίκτες.

Με αυτή τη νίκη, η Λίβερπουλ κατοχύρωσε και μαθηματικά την πρόκρισή της στην φάση των ''16'' της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, ενώ επανόρθωσε για το κάκιστο αποτέλεσμα ( 1-0 ) απέναντι στην Νότιγχαμ για την Πρέμιερ Λίγκ.

Από την πλευρά του, ο Άγιαξ εμφάνισε αμυντικές αδυναμίες, τις οποίες καλείται να διορθώσει ενόψει του ''τελικού'' απέναντι στους Ρέιντζερς με στόχο την συνέχεια στο Γιουρόπα Λίγκ.