Μάντσεστερ Σίτι – Κοπεγχάγη 3-1: Με άνεση στους «8» οι Πολίτες

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 3-1 της Κοπεγχάγης στην ρεβάνς και πήρε το εισιτήριο για τους «8» του Champions League.

Οι “πολίτες” άνοιξαν το σκορ μόλις στο πέμπτο λεπτό από το κοντινό σουτ του Ακάντζι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Άλβαρεζ, στην πρώτη τους ευκαιρία στον αγώνα.

Στο 9′ η Μάντσεστερ Σίτι διπλασίασε τα τέρματα της.  Το σουτ του Ρόντρι σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Άλβαρεζ βρήκε τα δίχτυα εκμεταλλευόμενος το τραγικό λάθος του Γκραμπάρα που έχασε την μπάλα από τα χέρια του.

Η Κοπεγχάγη μείωσε στο σκορ στο 29′ στην δεύτερη τελική της φιλοξενούμενης στο ματς. Ο Ελγιουνούσι με ατομική προσπάθεια έφτασε μέχρι τη περιοχή, αντάλλαξε  πάσα με τον Όσκαρσον όπου τον τροφοδότησε κάνοντας το 2-1.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Χάαλαντ πέτυχε το τρίτο γκολ των πολιτών ύστερα από ασίστ του Ρόντρι περνώντας 3 παίκτες της Κοπεγχάγης και σουτάροντας μέσα από την περιοχή.

Η Σίτι στο δεύτερο ημίχρονο κατέβασε ρυθμούς, έπαιξε passing game και διατήρησε το υπέρ της σκορ.

Στο 74′ προέβη σε αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού του Νούνιες στο χέρι. Την θέση του στον αγωνιστικό χώρο πήγε ο Χάμιλτον.

Η φιλοξενούμενη δεν είχε απάντηση στην αποτελεσματικότητα της Σιτι και δέχθηκε έναν βαρύ αποκλεισμό.