Μπάγερν Μονάχου – Ρεάλ Μαδρίτης 2-2: Ανοιχτοί λογαριασμοί ενόψει ρεβάνς

img 20240501 000257

Μπάγερν Μονάχου και Ρεάλ Μαδρίτης αναμετρήθηκαν στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα ημιτελικά του Champions League. Η Ρεάλ ήταν αυτή που ευτύχησε να προηγηθεί χάρη σε ένα γκολ του Βινίσιους στο 24′, ένα προβάδισμα το οποίο κράτησε καθόλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Η Μπάγερν κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ισοφαρίζοντας αρχικά με τον Σανέ στο 53′ και εν συνεχεία γράφοντας το 2-1 με τον Κέιν από την άσπρη βούλα. Η Ρεάλ βρήκε όμως την απάντηση με τον Βινίσιους να νικά από τα 11 βήματα τον Νόιερ για να γράψει το τελικό 2-2 στο 83′.

Ο αγώνας

Η Μπάγερν μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση καταφέροντας μόλις στο 1′ να δημιουργήσει την πρώτη της φάση με τον Λούνιν να αποκρούει έξοχα με τα πόδια ένα πλασέ του Σανέ. Η Μπάγερν συνέχισε να απειλεί με τον Κέιν (12′) να επιχειρεί να κρεμάσει τον Λούνιν και την μπάλα να περνά άουτ. Η Ρεάλ κατάφερε κόντρα στην ροή του αγώνα να ανοίξει το σκορ (24′) . Ο Κρος πέρασε μια εκπληκτική κάθετη πάσα στον Βινίσιους που έφυγε σαν οβίδα στην αντίπαλη εστία πλασάροντας τον Νόιερ για το 0-1. Η τελευταία αξιόλογη φάση της αναμέτρησης καταγράφηκε στο 43′ με τον Κέιν να εκτελεί απευθείας ένα φάουλ και την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Λούνιν. Το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Ρεάλ μπροστά στο σκορ με 0-1.

Δεύτερο ημίχρονο

Η Ρεάλ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να απειλήσει με ένα σουτ του Κρος στο 51′ να αποκρούεται από τον Λούνιν. Δύο λεπτά αργότερα (53′) η Μπάγερν κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Ο Σανέ μπήκε στην περιοχή και με υπέροχο σουτ νίκησε τον Λούνιν για το 1-1. Η πλήρης ανατροπή ήρθε τέσσερα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 57′. Ο Μουσιάλα ανατράπηκε από το Βάθκεθ με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Κέιν ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Η Μπάγερν έπειτα από το γκολ του Κέιν άφησε χώρους πίσω τους οποίους προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν οι Μαδριλένοι. Στο 80′ ο Μόντριτς έβγαλε σε θέση βολής τον Βινίσιους με τον Νόιερ να αποκρούει. Στο 83′ ήταν σειρά της Ρεάλ να κερδίσει ένα πέναλντι για μαρκάρισμα του Κιμ στον Ροντρίγκο. Ο Βινίσιους ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 2-2.