Μπαρτσελόνα – Νάπολι 3-1 (Σ.Σ. 4-2): «Σούπερ» Ραφίνια έδωσε το εισιτήριο για τα προημιτελικά

20240312 233536

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 3-1 επί της Νάπολι και πήρε το χρυσό εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Champions League.

Με τρομερό Ραφίνια η Μπαρτσελόνα πήρε τη πρόκριση στη ματσάρα της Βαρκελώνης.

Σε ένα ματς με φοβερό ρυθμό οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και πήραν τη πρόκριση.

Αρχικά στο 15′ ο Λόπεζ άνοιξε το σκορ από κοντά μετά από γύρισμα του Ραφίνια.

Δύο λεπτά μετά και μετά από τρομερή αντεπίθεση ο Κανσέλο σκόραρε στο ριμπάουντ μετά το πλασέ και το δοκάρι του Ραφίνια.

Η Νάπολι μείωσε στο 30′ με τον Ραχμάνι μετά από το όμορφο γύρισμα του Πολιτάνο.

Στο 68′ η Μπαρτσελόνα έφτασε κοντά στο τρίτο γκολ με το σουτ του Αραούχο από κοντά αλλά ο Μερέτ απέκρουσε.

Η Νάπολι στο 80′ έχασε τεράστια ευκαιρία να στείλει το ματς στη παράταση με τον Λίντστρομ, αλλά η κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα έξω.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Λεβαντόφσκι που σκόραρε σε κενή εστία στο 83′ μετά από όμορφη συνεργασία με τον Ρομπέρτο.

Έτσι η Μπαρτσελόνα σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση αλλά και την πρόκριση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα συλλόγων το 2025!