Μπαρτσελόνα – Παρί Σεν Ζερμέν 1-4: Καταλανική πανωλεθρία στο Ολίμπικ

Η Παρί νίκησε την Μπαρτσελόνα, κάνοντας την ανατροπή, με τον Εμπαπέ να οδηγεί την ομάδα του στα ημιτελικά του Champions League, για πρώτη φορά μετά το 2021.

Η Παρί Σεν Ζερμέν βρέθηκε πίσω στο σκορ απέναντι στην Μπαρτσελόνα νωρίς, αλλά οι Παριζιάνοι κατάφεραν να «γυρίσουν» το παιχνίδι, με τους Μπλαουγκράνα να μην μπορούν να σταματήσουν την παρέα του Εμπαπέ. Η κόκκινη κάρτα στον Αραούχο ήταν καθοριστική για την εξέλιξη της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να μένουν παραπονεμένοι με τις αποφάσεις του διαιτητή, ο οποίος στο δεύτερο μέρος απέβαλε και τον Τσάβι.

Πρώτο Ημίχρονο

Όπως ήταν αναμενόμενο, η Παρί ξεκίνησε κρατώντας την μπάλα, προσπαθώντας να βρει τον διάδρομο προς την εστία του Τερ Στέγκεν, ωστόσο η καλά δομημένη άμυνα των «Μπλαουγκράνα» κατάφερε να κρατήσει μακριά τους φιλοξενούμενους.

Στην πρώτη ουσιαστική φάση της αναμέτρησης, στο 12ο λεπτό, ο Αραούχο έβγαλε μπροστά τον Γιαμάλ, με τον νεαρό Ισπανό να «κουβαλάει» την μπάλα, πριν την «σπάσει» στον ελεύθερο Ραφίνια, ο οποίος σκόραρε άνετα, γράφοντας το 1-0.

Η Παρί αποπειράθηκε να ισοφαρίσει, με τον Ερνάντεζ να μην μπορεί να μετατρέψει την σέντρα του Χακίμι σε γκολ στο 17′, ενώ 4 λεπτά μετά η Μπαρτσελόνα απείλησε, όταν ο Μέντες απέτυχε να απομακρύνει την σέντρα του Ραφίνια, με τον Λεβαντόφσκι να αστοχεί.

Στο 27ο λεπτό, μια καλά δομημένη επίθεση των Παριζιάνων σταμάτησε στον Γερμανό τερματοφύλακα της Μπαρτσελόνα, με τον Τερ Στέγκεν να αποκρούει το σουτ του Εμπαπέ, έπειτα από πάσα του Μπαρκολά.

Στο 29′, οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, όταν ο Αραούχο ανέτρεψε τον Μπαρκολά έξω από την περιοχή του Τερ Στέγκεν, με τον διαιτητή και το VAR να συμφωνούν πως η ποινή θα έπρεπε να είναι αποβολή, καθώς ο Ουρουγουανός σταμάτησε καθαρή ευκαιρία των φιλοξενούμενων.

Ο Ουσμάν Ντεμπελέ ανέλαβε την εκτέλεση, με την ευκαιρία του να καταλήγει λίγο πάνω από την πάνω δεξιά γωνία του Τερ Στέγκεν.

Η Παρί «ανέβασε στροφές» και κατάφερε να σκοράρει, όταν ο Μπαρκολά έκανε μια υπέροχη παράλληλη πάσα μέσα στην περιοχή της Μπαρτσελόνα, βρίσκοντας τον ελεύθερο Ντεμπελέ, ο οποίος σούταρε, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Δεύτερο Ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος, η Παρί συνέχισε να πιέζει, «πολιορκώντας» την περιοχή των Μπλαουγκράνα. Αρχικά, με το σουτ του Χακίμι και έπειτα με το σουτ του Εμπαπέ, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως θα είναι ένα «μεγάλο» ημίχρονο για την γηπεδούχο ομάδα.

Το γκολ ήρθε σύντομα για τους Παριζιάνους, όταν ο Χακίμι έστρωσε στον Βιτίνια έξω από την περιοχή, με τον Πορτογάλο να σουτάρει, νικώντας τον Τερ Στέγκεν, φέρνοντας το συνολικό σκορ στα ίσα.

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, αιφνιδιάζοντας με σουτ του Γκουντογκάν, το οποίο όμως κατέληξε στο δοκάρι του Ντοναρούμα.

Στο 57ο λεπτό, ένα νέο πλήγμα για τους Μπλαουγκράνα, όταν ο Τσάβι αποβλήθηκε εξαιτίας των έντονων αντιδράσεών του, κάνοντας τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα για την ομάδα του.

Δύο λεπτά αργότερα, η Παρί ολοκλήρωσε την μεγάλη ανατροπή, όταν ο Κανσέλο έκανε τάκλιν στον Ντεμπελέ, με τον Γάλλο να προλαβαίνει την μπάλα και να ανατρέπεται, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι.

Ο Εμπαπέ ανέλαβε την εκτέλεση, σκοράροντας και δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του, με συνολικό σκορ 4-5.

Η Μπαρτσελόνα ζήτησε πέναλτι στο 64′, όταν ο Γκουντογκάν έπεσε, έπειτα από πίεση του Βιτίνια, ωστόσο, τόσο ο διαιτητής, όσο και το VAR έδειξαν πως δεν υπήρχε παράβαση.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν να «κυνηγάνε» το παιχνίδι, με τον Λεβαντόφσκι να σουτάρει στο 73′, με τον Ντοναρούμα να αποκρούει και τον Μαρκίνιος να «καθαρίζει», πριν προλάβει να σκοράρει ο Τόρες.

Ακολούθησε μια ακόμα ευκαιρία στο 78′, με τον Ραφίνια να δοκιμάζει μια ατομική ενέργεια, αλλά το σουτ του πέρασε αριστερά της εστίας του Ιταλού πορτιέρο.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το 90λεπτο, η Παρί ολοκλήρωσε την επιτυχία της, με τον Εμπαπέ να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, μετά από κακή απομάκρυνση του Κουντέ. Ο Γάλλος σκόραρε από κοντά, γράφοντας το τελικό 1-4, στέλνοντας την ομάδα του στα ημιτελικά του Champions League.

Οι Συνθέσεις

Μπαρτσελόνα (Τσάβι Ερνάντεζ): Τερ Στέγκεν, Κανσέλο (Φέλιξ 82′), Αραούχο, Κουμπάρσι, Κουντέ, Ντε Γιονγκ (Λόπεζ 83′), Γκουντογκάν, Πέδρι (Τόρρες 61′), Ραφίνια, Γιαμάλ (Μαρτίνεθ 34′), Λεβαντόφσκι

Παρί Σεν Ζερμέν (Λουίς Ενρίκε): Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Ερνάντεζ, Μέντες, Βιτίνια, Ζαΐρ-Έμερι (Ουγκάρτε 80′), Ρουίζ (Ασένσιο 77′), Μπαρκολά (Λι 77′), Ντεμπελέ, Εμπαπέ