Παρί Σεν Ζερμέν – Μπαρτσελόνα 2-3: Τεράστιο διπλό με ανατροπή για τους «Μπλαουγκράνα»

Σε ένα ανατρεπτικό παιχνίδι, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κάνει την ανατροπή στην ανατροπή και να πάρει την νίκη μέσα στο Παρίσι, έχοντας το προβάδισμα για τα ημιτελικά.

Σε ένα παιχνίδι που θα μείνει στην μνήμη του κόσμου, Παρί και Μπαρτσελόνα συμμετείχαν σε ένα μαγευτικό βράδυ για το ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο. Οι «Μπλαουγκράνα» κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα προς την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο η Παρί απάντησε στο δεύτερο μέρος, με δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά. Η Μπαρτσελόνα έδειξε την ανωτερότητά της, αντιμετωπίζοντας την πίεση και νικώντας την άμυνα της Παρί, πραγματοποιώντας την ανατροπή στην ανατροπή.

Πρώτο Ημίχρονο

Η Παρί ξεκίνησε το παιχνίδι περισσότερο πιεστικά, απειλώντας αρχικά στο 5ο λεπτό με σου του Εμπαπέ που κατέληξε άουτ, ενώ στο 11′, ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε την ευκαιρία του Ασένσιο.

Η Μπαρτσελόνα απάντησε με την κεφαλιά του Λεβαντόφσκι στο 20ο λεπτό, την οποία έσωσε πάνω στην γραμμή ο Μέντες για τους Παριζιάνους και τρία λεπτά μετά, ο Ντοναρούμα έσωσε το σουτ του Ραφίνια.

Στην υπόλοιπη διάρκεια του ημιχρόνου, οι «Μπλαουγκράνα» κατάφεραν να περιορίσουν επιθετικά τον Εμπαπέ και μάλιστα, στο 37ο λεπτό, μετά από λάθος έξοδο του Ντοναρούμα, η μπάλα προσγειώθηκε στον Ραφίνια, ο οποίος σούταρε και έγραψε σε κενή εστία το 0-1.

Δεύτερο Ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος, η Παρί κατάφερε να μπει δυναμικά, με τα αποτελέσματα να μην αργούν να φανούν. Αρχικά, με το άστοχο σουτ του Βιτίνια στο 47′ και έπειτα με την βολίδα του Ντεμπελέ, η οποία κατέληξε πάνω από τον Τερ Στέγκεν για να «γραφτεί» το 1-1.

Λιγότερο από 120 δευτερόλεπτα αργότερα, η Παρί κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή, όταν ο Ρουίζ έβγαλε με μια μαγευτική πάσα τον Βιτίνια απέναντι στην εστία, με τον Πορτογάλο να στέλνει ένα χαμηλό σουτ στην γωνία του Τερ Στέγκεν, κάνοντας το 2-1.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν το 3-1, όταν ο Μπαρκολά βγήκε στην αντεπίθεση και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, με τον Γερμανό τερματοφύλακα να ακουμπάει την μπάλα και να την στέλνει πάνω από την εστία.

Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε λίγο χρόνο για να επιστρέψει στο παιχνίδι, ωστόσο στο 62ο λεπτό, ο Πέδρι έβγαλε μια μαγευτική πάσα πάνω από την άμυνα, με τον Ραφίνια να σουτάρει στην κίνηση, ισοφαρίζοντας με μοναδικό τρόπο.

Ο Βραζιλιάνος πλησίασε το χατ-τρικ και την ανατροπή στην ανατροπή, όταν εκτέλεσε απευθείας φάουλ στο 70′ με τον Τερ Στέγκεν να αποκρούει την ευκαιρία.

Στο 75′, η Παρί βγήκε μπροστά με τον Ντεμπελέ, όταν ο Γάλλος βγήκε μπροστά από πάσα του Βιτίνια, αλλά το τελείωμά του Ντεμπελέ, αν και καλό, κατέληξε στο δοκάρι της Μπαρτσελόνα.

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κάνει την ανατροπή στην ανατροπή στο 77ο λεπτό, όταν από κόρνερ του Γκουντογκάν, ο Κρίστενσεν σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους, για να σκοράρει το 2-3 και να «παγώσει» το Parc de Princes.

Οι Συνθέσεις

Παρί Σεν Ζερμέν (Λουίς Ενρίκε): Ντοναρούμα, Μαρκίνιος, Ερνάντεζ, Μπεράλντο, Μέντες, Βιτίνια, Λι (Ζαΐρ-Έμερι 61′), Ρουίζ (Ράμος 86′), Ντεμπελέ, Ασένσιο (Μπαρκολά 46′), Εμπαπέ

Μπαρτσελόνα (Τσάβι Ερνάντεζ): Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο, Κουμπαρσί, Κανσέλο, Ρομπέρτο (Πέδρι 61′), Ντε Γιόνγκ (Κρίστενσεν 75′), Γκουντογκάν (Λόπεζ 86′), Γιαμάλ (Φέλιξ 61′), Ραφίνια (Τόρες 76′), Λεβαντόφσκι