Παρί Σεν Ζερμέν - Μπενφίκα 1-1: Δύο πέναλτι δώσανε την λύση

• 0
  • 2 views

Η Παρί Σεν Ζερμέν φιλοξένησε την Μπενφίκα. Ένα πολύ κλειστό παιχνίδι που πρόσφερε ελάχιστα πράγματα. Καμία δεν έκανε το βήμα παραπάνω και δεν ρίσκαρε για να πάρει το παιχνίδι

Η πρώτη μισή ώρα αγώνα πέρασε χωρίς κάποια σπουδαία φάση. Το μόνο ενδιαφέρον ήταν ένα σουτ στο πρώτο τέταρτο από τον Γκονζάλο Ράμος αλλά το σουτ του πήγε πάρα πολύ ψηλά

Στο 34' η Παρί είχε μεγάλη ευκαιρία να απειλήσει. Ολα ξεκίνησαν από μια εντυπωσιακή ντρίμπλα του Νεϊμάρ στην άμυνα της ομάδας του. Έγινε μια σέντρα στην περιοχή της Μπενφίκα, ο Εμπαπέ κατέβασε και έστρωσε στον Σαράμπια. Ο Ισπανός εξτρέμ σούταρε αλλά είχε πολύ κακή ισορροπία και ο Βλαχοδήμος έπιασε εύκολα την μπάλα

Η Παρί Σεν Ζερμέν ήταν αυτή που πέτυχε πρώτο γκολ. Στο 38' ο Σίλβα ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Μπέρναρντ. Ο διαιτητής χωρίς δεύτερη σκέψη έδωσε πέναλτι και την εκτέλεση ανέλαβε ο Εμπαπέ. Ο Γάλλος κέρδισε τον Βλαχοδήμο από τα έντεκα βήματα και έγινε ο πρώτος σκόρερ της Παρί Σεν Ζερμέν στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ/Κύπελλο πρωταθλητριών

Η τελευταία φάση στα πρώτα 45 λεπτά ήταν στα τελευταία λεπτά. Ο Εμπαπέ στο 45+1 βρέθηκε μέσα στην περιοχή, προσπάθησε με το αριστερό να ξεγελάσει τον Έλληνα τερματοφύλακα, αλλά ο Βλαχοδήμος είχε κλείσει καλά την γωνία τουΤο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων. Δεν είδαμε πολλές συγκινήσεις οπότε περιμένουμε το δεύτερο ημίχρονο για να δούμε την αντίδραση της Μπενφίκα

Στο 62' η Μπενφίκα πήρε εκδίκηση και πέτυχε και αυτή γκολ από τα 11 βήματα. Ο Βεράτι έκανε ένα άτσαλο μαρκάρισμα μέσα στην μεγάλη περιοχή στον Ράφα. Μετά από παρέμβαση του VAR ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Ζοάο Μάριο έκανε ένα ψηλό δυνατό σουτ στην μέση του τέρματος, και ο Ντοναρούμα δεν είχε απάντηση

Σε όλο το παιχνίδι είδαμε πολύ λίγα πράγματα. Με εξαίρεση κάποιες εντυπωσιακές ντρίμπλες στην μεσαία γραμμή από τον Νεϊμάρ, τα σουτ ήταν ελάχιστα. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν θέση για σουτ, ενώ οι φιλοξενούμενοι φλιαρούσαν όταν έμπαιναν στην περιοχή αντί να σουτάρουν

Στο 86' η Παρί έφτασε κοντά στο να πάρει ξανά προβάδισμα. Κέρδισε κόρνερ, ο Νεϊμάρ βρήκε τον Ράμος και αυτός με τακουνάκι βρήκε τον Εμπαπέ. Ο Γάλλος με εντυπωσιακό γυριστό σκόραρε αλλά ήταν σε φανερή θέση οφσάιντ

Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε έτσι. Το ίδιο έργο που είδαμε στο πρώτο ημίχρονο, είδαμε και στο δεύτερο. Πολύ λίγες φάσεις, πολύ παιχνίδι κέντρου