Παρί Σεν Ζερμέν - Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-0: «Καθαρή» νίκη και με το «ένα πόδι» στους «8»

• 0
  • 4 views

Η Παρί Σεν Ζερμέν χωρίς δυσκολία κατάφερε και επικράτησε με 2-0 επί της Ρεάλ Σοσιεδάδ βάζοντας γερές βάσεις για την πρόκριση στους «8» του Champions League.

Η Παρί ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε καθαρό προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης με πρωταγωνιστή τον Εμπαπέ.

Το πρώτο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να έχουν από μία μεγάλη φάση.

Αρχικά οι γηπεδούχοι στο 7' έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Εμπαπέ να πλασάρει αλλά ο Ρεμίρο απέκρουσε εντυπωσιακά.

Η μεγάλη φάση για την Ρεάλ Σοσιεδάδ ήρθε στο 45' λεπτό όταν ο Μερίνο «όπλισε» και έριξε έναν «κεραυνό» με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να καταλήγει στο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός άλλαξε και η Παρί ανέβασε στροφές βάζοντας τα γκολ.

Ο σύνηθες ύποπτος Κιλιάν Εμπαπέ άνοιξε το σκορ στο 58' από κόρνερ με τον Μαρκίνιος να πιάνει την κεφαλιά και ο Γάλλος φορ να πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι και να σκοράρει.

Μάλιστα με αυτό το γκολ έφτασε τα 44 στο Champions League και ξεπέρασε τον πρώην του συμπαίκτη και Βραζιλιάνο άσο Νεϊμάρ.

Στο 64' ο Εμπαπέ στάθηκε άτυχος και έφτασε κοντά στο δεύτερο προσωπικό του γκολ αλλά η «βολίδα» του κατέληξε στο δοκάρι.

Το 2-0 έκανε ο Μπάρκολα στο 70' σε μια ωραία φάση για την Παρί με ανάπτυξη από πίσω και τον Γάλλο να πλασάρει όμορφα από τα αριστερά.

Κάπως έτσι η Παρί πήρε σημαντική νίκη με 2-0 επί της Ρεάλ Σοσιεδάδ και πήρε καθαρό προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League.