Πόρτο – Άρσεναλ 1-0: Ο Γκαλένο “ξέρανε” τους φιλοξενούμενους

Πόρτο και Άρσεναλ αναμετρήθηκαν στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την φάση των 16 του Champions League. Αν και όλα έδειχναν πως οδεύαμε σε μια λευκή ισοπαλία σε ένα χαμηλό ποιοτικά παιχνίδι ο Γκαλένο είχε διαφορετική άποψη και με ένα υπέροχο γκολ στο 90+4′ έδωσε το προβάδισμα στην Πόρτο ενόψει της ρεβάνς του Μαρτίου στο Λονδίνο.

Ο αγώνας

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 21′ για να δούμε την πρώτη αξιόλογη φάση να καταγράφεται. Αυτή ανήκε στην Πόρτο με τον Γκαλένο να εξαπολύει ένα σουτ το οποίο τράνταξε το αριστερό δοκάρι, εν συνεχεία ο ίδιος παίκτης πήρε το ριμπάουντ εξαπολύοντας που πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Η πρώτη αξιόλογη φάση από την πλευρά των φιλοξενούμενων καταγράφηκε στο 33′ με τον Τροσάρντ να κάνει ένα σουτ προς την εστία και την μπάλα να περνά ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Στο 40′ ήταν σειρά της Πόρτο να απειλήσει με ένα σουτ του Εβανίλσον να μπλοκάρεται από τον Ραγιά.

Στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου (45+1′) ο Σακά εκτέλεσε ένα κόρνερ ο Χάβερτς έπιασε μια κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει έξω από το αριστερό δοκάρι.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες 0-0.

Δεύτερο ημίχρονο

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 66′ για να δούμε μια πρώτη υποψία φάσης με τον Ζοάο Μάριο να κάνει μια καλή πάσα στην καρδιά της περιοχής με τους αντιπάλους αμυντικούς να απομακρύνουν τον κίνδυνο.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (90+2′) ο Ράις έκανε μια σέντρα έπειτα από εκτέλεση φάουλ ο Γκάμπριελ έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

Αν και όλα έδειχναν πως οδεύαμε σε μια λευκή ισοπαλία ο Γκαλένο φάνηκε να έχει διαφορετική γνώμη. Στο 90+4′ ο Γκαλένο αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο την μπαλιά του Εβανίλσον και εξαπέλυσε ένα υπέροχο σουτ το οποίο κατέλληξε στην δεξιά πλευρά των δικτύων της Άρσεναλ για το 1-0.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε την Πόρτο να πανηγυρίζει μια τεράστια νίκη.