Ρεάλ Μαδρίτης – Μάντσεστερ Σίτι 3-3: Ματς θρίλερ στο Μπερναμπέου – Όλα θα κριθούν στο Έτιχαντ

Ρεάλ Μαδρίτης και Μάντσεστερ Σίτι ήρθαν ισόπαλες με 3-3, σε ένα ματς ροντέο στον πρώτο προημιτελικό του Champions League.

Ανατροπή στην ανατροπή και η πρόκριση θα κριθεί στο Έτιχαντ

Η Μάντσεστερ Σίτι άνοιξε το σκορ μόλις στο 20 λεπτό. O Μπερνάρντο Σίλβα με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Λούνιν και έκανε το 1-0.

Η χαρά των «πολιτών» δεν κράτησε πολύ καθώς στο 12′ ο Καμαβινγκά βρήκε χώρο, έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει στον Ντίας και να καταλήγει στα δίχτυα του Ορτέγκα.

Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με ανατροπή δύο λεπτά αργότερα. Ο Ροντρίγκο έκανε το πλασέ, μετά από πάσα του Βινίσιους στην πλάτη της άμυνας, και όπως πριν η μπάλα βρήκε σε αμυντικό της Σίτι και ξεγέλασε τον Ορτέγκα.

Ο ρυθμός έπεσε με τη Μάντσεστερ Σίτι να έχει τη κατοχή, αλλά να μην μπορεί να πλησιάσει με αξιώσεις την εστία του Λουνίν. Η ένταση ήταν μεγάλη και από τις δύο πλευρές, που πίεζαν σχεδόν σε όλο το γήπεδο.

Στο 72′ η Σίτι πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ. Ο Γκβάρντιολ φάνηκε να χάνει το κοντρόλ, ο Κρόος άργησε να πάει πάνω στον Κροάτη που απίθανο μακρινό σουτ βρήκε δίχτυα κάνοντας το 3-2. Η Μάντσεστερ Σίτι είναι η πρώτη ομάδα που σκοράρει τρία γκολ εκτός έδρας σε εκτός έδρας αγώνα Champions League εναντίον της Ρεάλ Μαδρίτης τουλάχιστον από το 2003/04.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν ξανά στο 79′. Ο Βινίσιους έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Βαλβέρδε έπιασε το βολέ και ισοφάρισε σε 3-3.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Λουνίν, Καρβαχάλ, Τσουαμενί, Ρίντιγκερ, Μεντί, Βαλβέρδε, Κρόος, Καμαβινγκά, Μπέλιγχαμ, Ροντρίγκο, Βινίσιους

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Ορτέγκα, Στόουνς, Ακάντζι, Ντίας, Γκβάρντιολ, Ρόδρι, Κόβατσιτς, Σίλβα, Φόντεν, Γκρίλις, Χάλαντ