Άστον Βιλα – Ολυμπιακός 2-4: Ερυθρόλευκος θρίαμβος στο Villa Park- Με το ένα πόδι στον τελικό

Με χατ-τρικ Ελ Κααμπί, ο Ολυμπιακός νίκησε 2-4 την Άστον Βίλα και έκανε ένα μεγάλο βήμα για τον πρώτο του ευρωπαϊκό τελικό.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Ολυμπιακός κατάφερε να “αλώσει” το Μπέρμιγχαμ και να πάρει την νίκη και το αβαντάζ από την Άστον Βίλα. Με τον Ελ Κααμπί να σκοράρει χατ-τρικ, ο Ολυμπιακός έχει το προβάδισμα για τον επαναληπτικό στο “Γ. Καραϊσκάκης”.

Δύο γρήγορα γκολ του Μαροκινός έδωσαν το απρόσμενο προβάδισμα στην ομάδα του Μεντιλίμπαρ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι Άγγλοι ισοφάρισαν, όμως σύντομα ένα πέναλτι έδωσε στον Ελ Κααμπί το χατ-τρικ, πριν ένα σουτ του Έσε καταλήξει στα δίχτυα, μετά από κόντρα σε σώμα. Η Βίλα είχε την ευκαιρία να μειώσει, αλλά ο Λουίζ αστόχησε από την άσπρη βούλα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει ένα μοναδικό διπλό.

Πρώτο Ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός μπήκε ασκώντας υψηλή πίεση, με την πρώτη ευκαιρία να έρχεται στο 3ο λεπτό, όταν ο Ποντένσε βρήκε τον Ιμπόρα με σέντρα και ο Όλσεν απέκρουσε την κεφαλιά του Ισπανού.

Η απάντηση ήρθε στο 6′ από την Άστον Βίλα, με το πλασέ του Ρότζερ, αλλά ο Τζολάκης απέκρουσε σε κόρνερ.

Η Βίλα σκόραρε στο 9ο λεπτό, μετά από γρήγορο κόρνερ και τον Μπαϊλί να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, ωστόσο ακυρώθηκε λόγω φάουλ που προηγήθηκε στον Ιμπόρα.

Στο 16ο λεπτό, ο Τσικίνιο έβγαλε τον Ελ Κααμπί στην πλάτη της άμυνας και ο Μαροκινός νίκησε τον Όλσεν, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ. Ο βοηθός υπέδειξε οφσάιντ, ωστόσο με την βοήθεια του VAR, το γκολ μέτρησε και ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά στο σκορ.

Το παιχνίδι άρχισε να ηρεμεί, μέχρι το 29ο λεπτό, όταν μια φάση που ξεκίνησε από κλέψιμο του Ρέτσου, κατέληξε με τον Ποντένσε να βγάζει με μια μαγευτική μπαλιά τον Ελ Κααμπί στο 1v1, με τον Μαροκινό να νικάει τον Όλσεν και να γράφει το 0-2.

Η σαστισμένη Άστον Βίλα προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η πολύ καλά δομημένη άμυνα του Ολυμπιακού την περιόρισε.

Στο 39′, ο Ολυμπιακός βγήκε στην αντεπίθεση με τον Φορτούνη να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ, το οποίο πέρασε πάνω από την εστία του Όλσεν.

Η αντίδραση ήρθε για την Άστον Βίλα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ντιαμπί έκανε την κούρσα στα δεξιά και έβγαλε τον Γουότκινς απέναντι στον Τζολάκης, με τον Άγγλο να σκοράρει για το 1-2.

Δεύτερο Ημίχρονο

Ο τραυματισμός του Ορτέγκα οδήγησε στην είσοδο του Ρίτσαρντς στο αριστερό άκρο της άμυνας στο δεύτερο μέρος για τον Ολυμπιακό.

Η Βίλα μπήκε πιέζοντας και κατάφερε στο 52ο λεπτό να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, όταν ο Μπεϊλί έβγαλε τον Ντιαμπί σε πλάγια θέση και αυτός με μαγευτικό πλασέ, “τρύπησε” την κλειστή γωνία του Τσολάκη για το 2-2.

Τα πράγματα ξαναγύρισαν υπέρ του Ολυμπιακού, όταν στο 55′ ο Λουίζ έκανε χέρι μετά από κεφαλιά του Ρέτσου.

Ο Ελ Κααμπί ανέλαβε το πέναλτι και συμπλήρωσε το χατ-τρικ, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στους ερυθρόλευκους.

Η Βίλα ξανά βρέθηκε να κυνηγάει το παιχνίδι και στο 67ο λεπτό τα πράγματα έγιναν χειρότερα.

Ο Ποντένσε έκλεισε από τα αριστερά και έδωσε στον Έσε. Ο Αργεντίνος σούταρε και η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Κόνσα, πριν καταλήξει στα δίχτυα του Όλσεν για το 2-4.

Στο 72′, ο Γουότκινς δοκίμασε τον Τζολάκης με ένα σουτ, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας μάζεψε χωρίς δυσκολία.

Ο Ολυμπιακός ακούμπησε το 5ο γκολ στο 80′, όταν ο Τσικίνιο δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, το οποίο απέκρουσε με δυσκολία ο Όλσεν.

Στο 82′, ο Κάρμο ανέτρεψε τον Ντουράν μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να υποδεικνύει πέναλτι και τον Λουίζ να αναλαμβάνει την εκτέλεση.

Ο Βραζιλιάνος κεντρικός αστόχησε από την βούλα, διατηρώντας το σκορ στο 2-4, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Οι Συνθέσεις

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα (Ρίτσαρντς 46′), Ιμπόρα, Έσε, Τσικίνιο, Φορτούνης, Ποντένσε (Όρτα 70′), Ελ Κααμπί

Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Παπαδούδης, Όρτα, Αραμπί, Αλεξανδρόπουλος, Κίνι, Καρβάλιο, Γιόβετιτς, Ρίτσαρντς, Πρεκατές

Άστον Βίλα (Ούναϊ Έμερι): Όλσεν, Κας, Κόνσα, Λενγκλέ, Ντίνιε, Λουίζ, ΜακΓκίν, Μπεϊλί (Ζανιόλο 85′), Ρότζερς (Ντουράν 74′), Ντιάμπι (Ιροεγκμπουνάμ 84′), Γουότκινς

Αναπληρωματικοί: Γκάουτσι, Ράιτ, Ντ. Κάρλος, Τόρες, Τζανιόλο, Ντουράν, Χέιντεν, Ιροεγκμπουνάμ, Κέλιμαν, Γιάνγκ