Κλαμπ Μπριζ – ΠΑΟΚ 1-0: Πάει στην Τούμπα για την ανατροπή

fb img 1712868859824

Μπορεί το τελικό σκορ να μην είναι υπέρ του ΠΑΟΚ, όμως έχει αποδείξει ότι μπορεί μέσα στην Τούμπα να ανατρέψει το αποτέλεσμα. Ο πρώτος προημιτελικός μέσα στην έδρα της Κλαμπ Μπριζ μπορεί να ολοκληρώθηκε υπέρ των γηπεδούχων, όμως οπως και με τη Δυναμό Ζάγκρεμπ δεν είναι απίθανη η ανατροπή.

Α’ Ημίχρονο

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με το χειρότερο δυνατό τρόπο για τους Θεσσαλονικείς. Μόλις στο 7′, η Κλαμπ Μπριζ κατάφερε να ξεκλειδώσει την άμυνα του ΠΑΟΚ και να σκοράρει. Η επίθεση ξεκίνησε από τη δεξιά πλευρά της άμυνας του Δικεφάλου, πριν η μπάλα φτάσει στον Βέλτεσεν που εκτέλεσε στη γωνία του Κοτάρσκι για το 1-0.

Μάλιστα ο ΠΑΟΚ έφτασε πολύ κοντά να δεχτεί δεύτερο τέρμα πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο. Ο Ντε Κάιπερς κατάφερε να πατήσει περιοχή και να βγάλει μια παράλληλη μπαλιά, με αποτέλεσμα ο Τιάγκο να είναι μόνος του με κενή εστία. Ο Βραζιλιάνος δεν κατάφερε να έρθει σε επαφή με τη μπάλα, με αποτέλεσμα η ομάδα του Λουτσέσκου να σταθεί τυχερή.

Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, δεν είδαμε πολλές στιγμές ακόμη. Ο ΠΑΟΚ κυρίως με τον Κωνσταντέλια προσπάθησε να απειλήσει, όμως όσες φορές ο νεαρός μεσοεπιθετικός προσπάθησε να τρέξει την ομάδα του, έβρισκε εμπόδια. Από την άλλη η Κλαμπ Μπριζ προσπαθούσε κυρίως από τη μεριά του Βιερίνια να απειλήσει ναι να πατήσει περιοχή, χωρίς να είναι ουσιώδης.

Μοναδική μεγάλη στιγμή του ΠΑΟΚ στα πρώτα 45′, ήταν λίγο πριν την λήξη του. Αφού διατήρησε κατοχή με τους Μπάμπα, Σαμάττα και Τάισον, κατάφερε να βγάλει τον τελευταίο σε θέση βολής εκτός περιοχής. Το πλασέ του όμως κατέληξε πάνω από την εστία του Γιάκερς.

Β’ Ημίχρονο

Σε ένα δεύτερο ημίχρονο όπου θύμιζε αρκετά το πρώτο σε θέμα ρυθμού, καθώς οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες. Πρώτη μεγάλη στιγμή στην αναμέτρηση, ανήκε στους γηπεδούχους. Η Κλαμπ Μπριζ με τον Τζουτκλά κατάφερε στο 57′ να πατήσει περιοχή. Αυτός εκτέλεσε ένα δυνατό σουτ, όμως ο Κοτάρσκι σε ετοιμότητα του αρνήθηκε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του.

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να ήταν πολύ πιο δραστήριος, όμως και η Κλαμπ Μπριζ με αντεπιθέσεις προσπαθούσε να διπλασιάσει τα τέρματα της. Έφτασε πολύ κοντά στο 76′, όταν ο Κοτάρσκι έκανε πέναλτι πάνω στον Ονιεντίκα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τιάγκο, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο κέντρο. Ο τερματοφύλακας των Θεσσαλονικείς κατάφερε με τα πόδια και εντυπωσιακά να κρατήσει τη διαφορά του ενός τέρματος.

Ο ΠΑΟΚ έχοντας ήδη γίνει πιο απειλητικός, δεν μπόρεσε ποτέ να σκοράρει. Η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων ήταν εξαιρετική, χωρίς να αφήνουν τον ΠΑΟΚ σε τελική ενέργεια.

Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να είναι με τη πλάτη στον τοίχο. Παρόλα αυτά, το σκορ δεν είναι απαγορευτικό για τη ρεβάνς μέσα στην Τούμπα.