Κλαμπ Μπριζ – Φιορεντίνα 1-1: Ξανά στον τελικό οι Τοσκανοί

Τη Φιορεντίνα θα αντιμετωπίσει σε περίπτωση πρόκρισης ο Ολυμπιακός στον τελικό του UEFA Conference League.

Οι Βέλγοι ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα με την πρώτη τους φάση στο ματς, όταν ο Βανάκεν βρήκε τον Ντε Κάιπερ, και ο δεύτερος έγραψε το 1-0 με το κεφάλι στο 20′.

Η Φιορεντίνα έχασε απίστευτη ευκαιρία στο 23′, με τον Νίκο Γκονζάλεζ να μην μπορεί να κερδίσει τον Μινιολέ σε τετ-α-τετ, και με τον Μπελτράν να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι με το σουτ-ριμπάουντ που πήρε.

Στο 35′ οι φιλοξενούμενοι χάσανε νέα μεγάλη ευκαιρία, με ένα σουτ “κεραυνό” του Κουαμέ να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μινιολέ, και στη συνέχεια να μην περνάει τη γραμμή.

Έπρεπε να φτάσουμε στο 74′ για να ξαναδούμε μεγάλη ευκαιρία, με τον Μπιράγκι να στέλνει τη μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Μινιολέ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Ένα λεπτό αργότερα οι Τοσκανοί είχαν και τρίτο δοκάρι, όταν μια κεφαλιά του Κουαμέ από σέντρα του Νίκο Γκονζάλεζ βρήκε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Μινιολέ πριν απομακρύνουν οι Βέλγοι.

Στο 82′ ο Μέχελε έκανε απρόσεκτο τάκλιν πάνω στον Ενζολά, και τρία λεπτά αργότερα ο Μπελτράν ανέλαβε την εκτέλεση, ισοφαρίζοντας σε 1-1 και δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης στους φιλοξενούμενους.

Στο 90+5′ οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία, με τον Τερατσιάνο να σώζει με μεγάλη δυσκολία ένα σουτ του Βανάκεν.

Οι Βέλγοι δεν κατάφεραν να βρούνε το γκολ που έψαχναν στο τέλος, και έτσι η Φιορεντίνα έκλεισε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό της OPAP Arena στις 29 Μαϊου.