Ντιναμό Ζάγκρεμπ – ΠΑΟΚ 2-0: Καθάρισε ο Πέτκοβιτς – Αγνώριστος ο “Δικέφαλος”

20240307 223822

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ πήρε προβάδισμα πρόκρισης με 2-0 κόντρα στον ΠΑΟΚ για την πρώτη αναμέτρηση της φάσης των 16 του Conference League.

Ο Πέτκοβιτς καθάρισε για τους γηπεδούχους βάζοντας δύο γκολ, με έναν ΠΑΟΚ να μην αποδίδει ούτε επιθετικά ούτε αμυντικά.

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο είχε την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να φτάνει στο γκολ, με την Ντιναμό να εκμεταλλεύεται στο απόλυτο τα λάθη του «Δικεφάλου».

Η πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 27′ όταν ο Μπάμπα σέντραρε «γλυκά» ο Ζίβκοβιτς πήρε την αιφνιδιαστική κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Από την άλλη η Ντιναμό άνοιξε το σκορ στο 37′ μετά το τραγικό λάθος του Ότο.

Ο αμυντικός του ΠΑΟΚ γύρισε την μπάλα με τον Πέτκοβιτς να βγαίνει τετ α τετ με τον Κοτάρσκι αρχικά να αποκρούει αλλά στη συνέχεια ο Κροάτης σκόραρε στην επαναφορά.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ήταν ίδιος με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά γκολ με τον Πέτκοβιτς.

Η Ντιναμό στο 72′ λεπτό έκλεψε την μπάλα, ο Σπίκιτς έκανε την κάθετη με τον Κεντζιόρα να μην κόβει και ο Πέτκοβιτς σκόραρε ξανά.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος στο 83′ με όμορφη συνεργασία του Μουργκ με τον Τζίμα.

Ο Τζίμας έστρωσε την μπάλα στον Αυστριακό αυτός πλάσαρε από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στο 95′ ο ΠΑΟΚ έχασε μοναδική ευκαιρία με την σέντρα σουτ του Ντεσπόντοφ αλλά ο τερματοφύλακας της Ντιναμό είχε απάντηση.

Έτσι ο ΠΑΟΚ καλείται να γύρισε το εις βάρος του σκορ στη ρεβάνς στη Τούμπα.