Ολυμπιακός – Άστον Βίλα 2-0: Θρυλική κυριαρχία επί της Άστον Βίλα και τώρα…ώρα για Αγία Σοφία!

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να γράφει ιστορία, νικώντας την Άστον Βίλα και περνώντας στον τελικό του Conference League.

Μια μοναδική βάρδια εξελίχθηκε στο “Γ. Καραϊσκάκης”, με τον Ολυμπιακό να νικάει την Άστον Βίλα και να περνάει στον πρώτο ευρωπαϊκό τελικό της ιστορίας του. Οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν εκτός της μπάλας και δεν άφησαν καμία ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν. Με δυο γκολ του Ελ Κααμπί, όλα είναι έτοιμα για τον μεγάλο τελικό στο OPAP Arena.

Πρώτο Ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι δυναμικά, χωρίς να λαμβάνει υπόψη το προβάδισμα των δύο τερμάτων και απείλησε στο 2ο λεπτό, με το σουτ του Τσικίνιο, το οποίο κατέληξε δεξιά της εστίας του Μαρτίνεζ.

Στο 10ο λεπτό, οι ερυθρόλευκοι βγήκαν στην αντεπίθεση, με τον Κίνι να κάνει το όβερλαπ με τον Ποντένσε και να δίνει στον ελεύθερο Ελ Κααμπί. Ο Μαροκινός σούταρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το παιχνίδι για την ομάδα του.

Η Άστον Βίλα πέρασε στην αντεπίθεση αλλά η πολύ καλά οργανωμένη άμυνα του Ολυμπιακού περιόρισε στο έπακρο τις ευκαιρίες της. Στο 30′, ο Τζολάκης έκανε μια πολύ καλή έξοδο, χωρίς να αφήνει ελπίδες στον Ντιαμπί να εκτελέσει.

Η Βίλα συνέχισε και στο 37′, ο Ολυμπιακός κατάφερε να βγει στην αντεπίθεση, με τον Ποντένσε να δίνει την μπάλα στον Φορτούνη και ο αρχηγός των ερυθρόλευκων τέσταρε τον Μαρτίνεζ, με ένα έξυπνο σουτ στην δεξιά γωνία του παγκόσμιου πρωταθλητή, το οποίο αποκρούστηκε.

Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, η Βίλα απείλησε με το μακρινό σουτ του Μπαϊλί, το οποίο κατάφερε να ελέγξει και να σώσει ο Τζολάκης.

Δεύτερο Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε με παρόμοιο τρόπο με το πρώτο, με τον Ολυμπιακό να κλείνεται πίσω και να βγαίνει σε ξαφνικές αντεπιθέσεις.

Η Βίλα δεν φάνηκε ικανή να αντιδράσει, με τις επιθέσεις της να αδυνατούν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Τζολάκη.

Ο Έμερι βασίστηκε σε κάποιες αλλαγές, βάζοντας στο παιχνίδι τους Ντουράν και Ιρόγκμπουναμ αλλά δεν φάνηκαν αρκετοί για να αντιμετωπίσουν την ερυθρόλευκη άμυνα.

Στο 78ο λεπτό, μια βαθειά μπαλιά του Τζολάκη, βρήκε τον Ελ Κααμπί, ο οποίος ξέφυγε από τους αμυντικούς και νίκησε σε τετ-α-τετ τον Μαρτίνεζ για το 2-0.

Η φάση εξετάστηκε από το VAR για πιθανό οφσάιντ αλλά μετά από αρετή ώρα ελέγχου, το γκολ δόθηκε και οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν “αγκαλιά” με την πρόκριση.

Οι Συνθέσεις

Ολυμπιακός (Χοσέ Λούις Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Κίνι (Αποστολόπουλος 77′), Ιμπόρα (Όρτα 73′), Τσικίνιο, Έσε, Φορτούνης, Ποντένσε (Μασούρας 64′), Ελ Κααμπί

Άστον Βίλα (Ούναϊ Έμερι): Μαρτίνεζ, Κόνσα, Κάρλος (Ιρόγκμπουναμ 65′), Τόρες, Ντίνιε (Μουνρό 86′), Κας (Κέσλερ-Χέιντεν 86′), Μπαϊλί (Κέλιμαν 86′), ΜακΓκίν, Λουίζ, Ντιαμπί (Ντουράν 58′), Γουότκινς