Ολυμπιακός - Φερεντσβάρος 1-0: Τον λύτρωσε ο Ελ Κααμπί και πήρε το προβάδισμα

• 0
  • 5 views

Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε αλλά πήρε την νίκη απέναντι στην Φερεντσβάρος, με τον Ελ Κααμπί να χαρίζει στον Μεντιλίμπαρ την νίκη στο πρώτο του παιχνίδι με την ομάδα του Πειραιά.

Με το προβάδισμα θα πάει στην Βουδαπέστη ο Ολυμπιακός, με τον Μεντιλίμπαρ να πανηγυρίζει την νίκη του στο ντεμπούτο του στον πάγκο των ερυθρόλευκων. Αν και στην έναρξη τόσο του πρώτου όσο και του δεύτερου μέρος, οι Πειραιώτες δεν ήταν αποτελεσματικοί, στην εξέλιξη του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός φάνηκε καλύτερος των Ούγγρων αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον εξαιρετικό Ντιμπούζ.

Όλα όμως άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, ιδίως με την είσοδο των Όρτα και Ποντένσε, οι οποίοι έδωσαν άλλο αέρα στους γηπεδούχους, για να έρθει ο Ελ Κααμπί στο 83' και να δώσει το γκολ της νίκης στην ομάδα του, θέτοντας τις βάσεις για την πρόκριση στους 16 της διοργάνωσης.

Πρώτο Ημίχρονο

Η φιλοξενούμενη ομάδα άφησε άναυδους τους φίλους του Ολυμπιακού, όταν ο Βάργκα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη, μετά από φάουλ του Φανί στο 2ο λεπτό. Παρόλα αυτά, με την βοήθεια του VAR αποδείχτηκε πως ο επιθετικός των Ούγγρων ήταν εκτεθειμένος και το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Οι παίκτες του Μεντιλίμπαρ δυσκολεύτηκαν να βρουν τα πατήματά τους μέσα στο γήπεδο, χωρίς να μπορέσουν να απειλήσουν στο πρώτο μισάωρο του αγώνα, με την Φερεντσβάρος να απειλεί ξανά, με σουτ του Ραμίρεζ στο 24' και απόκρουση του Πασχαλάκη σε κόρνερ.

Με την συμπλήρωση των 30 λεπτών, οι ερυθρόλευκοι «πήραν στροφές» και απείλησαν δύο φορές σε δύο λεπτά. Αρχικά με την κεφαλιά του Κάρμο από κοντά, έπειτα από ωραία σέντρα του Ροντινέι στο 32' και το μακρινό σουτ του Φορτούνη δύο λεπτά μετά, με τον Ντιμπούζ να σώζει την ομάδα του και στις δύο φάσεις.

Στο 38', ο Φορτούνης απείλησε με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα βρήκε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ. Στο επόμενη φάση, ο Καρβάλιο δοκίμασε μακρινό σουτ, το οποίο πέρασε ξυστά πάνω από το δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια, με το σκορ να αντικατοπτρίζει την εικόνα που παρουσίασαν στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα, αλλά και την κατοχή που ήταν 50%-50%.

Δεύτερο Ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος αντικατόπτριζε την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου ως προς την δημιουργικότητα, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί τα λάθη των αμυντικών της Φερεντσβάρος.

Με την συμπλήρωση των 60 λεπτών, ο Μεντιλίμπαρ εισήγαγε στο παιχνίδι τους Όρτα και Ποντένσε και ο δεύτερος άμεσα τροφοδότησε τον Ελ Κααμπί μέσα στην περιοχή, αλλά ο Μαροκινός αστόχησε από το ύψος του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα εκτός εστίας, στο 64'.

Με τον χρόνο να κυλάει, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε επιθετικά, χωρίς να αφήνει την Φερεντσβάρος να απειλήσει, βάζοντας στο παιχνίδι και δεύτερο στράικερ, με τον Γιόβετιτς. Στο 80', ο Ελ Κααμπί εκτέλεσε μέσα από την περιοχή δυνατό συρτό σουτ, αλλά ο Ντιμπούζ έκανε άλλη μια σημαντική απόκρουση.

Στο9 83', ο Φορτούνης έβγαλε τον Ροντινέι στο φτερό και αυτός έκανε την σέντρα. Η μπάλα πέρασε από τους αμυντικούς και τον Γιόβετιτς και έφτασε στον Ελ Κααμπί, ο οποίος έλεγξε την μπάλα με το στήθος και την έσπρωξε στα δίχτυα του Ντιμπούζ για να κάνει το 1-0 για τους ερυθρόλευκους.

Το παιχνίδι έληξε υπέρ των ερυθρολεύκων, οι οποίοι μπορεί να δυσκολεύτηκαν αλλά πήραν την νίκη, που ήταν και ο πρωταρχικός σκοπός τους. Σίγουρα το προβάδισμα δεν διασφαλίζει την πρόκριση, ωστόσο σε μεγάλα μέρη του αγώνα, ο Ολυμπιακός έδειξε καλύτερος των φιλοξενούμενων και με την συμπαράσταση του κόσμου του καταφέρνει να πάει στην Βουδαπέστη έχοντας το κρίσιμο προβάδισμα.

Οι Συνθέσεις

Ολυμπιακός (Χοσέ Λούις Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα, Καρβάλιο (Γιόβετιτς 78'), Αλεξανδρόπουλος (Όρτα 62'), Έσε, Φορτούνης (Ιμπόρα 90'+2'), Μασούρας (Ποντένσε 62'), Ελ Κααμπί (Ελ Αραμπί 90'+2')

Αναπληρωματικοί: Τζολάκης, Παπαδούδης, Όρτα, Τσικίνιο, Ιμπόρα, Ελ Αραμπί, Γιόβετιτς, Ρίτσαρντς, Ρέτσος, Ποντένσε, Αποστολόπουλος

Φερεντσβάρος (Ντέγιαν Στάνκοβιτς): Ντιμπούζ, Γουίνκο, Μαέ, Σισέ, Ραμίρεζ, Μαϊγκά, Μακρέκις, Φάνι (Μπέσιτς 81'), Ζακαρίασεν, Μαρκίνιος (Ρομντάν 75'), Βάργκα (Πέσιτς 75')

Αναπληρωματικοί: Α. Βάργκα, Ραντνότι, Μπέστιτς, Ρομντάντε, Κόδρο, Τσίβιτς, Αμπένα, Πάζκα, Αανέμπα, Κατάνα, Πέσιτς