Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 1-0 (3-3) (3-2 πεν.): Ηρωικός Τζολάκης, έδωσε την πρόκριση στα πέναλτι

Χρειάστηκαν 120 λεπτά και 3 αποκρούσεις του Τζολάκη για να πάρει ο Ολυμπιακός την ιστορική πρόκριση στους “4” του Conference League.

Με ήρωα τον Κωνσταντή Τζολάκη, ο Ολυμπιακός πήρε μια ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League, για πρώτη φορά στην ιστορία του, αφήνοντας εκτός την Φενέρμπαχτσε. Οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ, με το γκολ του Καχβετσί στο 11′, ωστόσο κρατήθηκαν στο παιχνίδι, συμπληρώνοντας 90 λεπτά και στην συνέχεια την παράταση, χωρίς να αφήσουν περιθώρια απειλής από την Φενέρ. Στην κρίσιμη ώρα, ο Τζολάκης δικαίωσε τον Μεντιλίμπαρ, αποκρούοντας 3 από τα 5 πέναλτι, στέλνοντας τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά, όπου τον περιμένει η Άστον Βίλα.

Πρώτο Ημίχρονο

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με δυναμισμό και απείλησαν στο 9ο λεπτό, με τον Σιμάνσκι να δοκιμάζει σουτ από φάουλ, αλλά η μπάλα δεν απείλησε τον Τζολάκη.

Δύο λεπτά μετά, η Φενέρ άνοιξε το σκορ, όταν ο Τάντιτς βρήκε τον ελεύθερο Καχβετσί μέσα στην περιοχή και ο Τούρκος σούταρε, νικώντας τον Τζολάκη, για το 1-0.

Η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να περιορίσει τον Ολυμπιακό, με τους ερυθρόλευκους να ολοκληρώνουν το ημίχρονο με μόνη τελική το εκτός εστίας σουτ του Τσικίνιο στο 6ο λεπτό.

Με το υπόλοιπο ημίχρονο να είναι μοιρασμένο, η καλύτερη ευκαιρία ήρθε για τους Τούρκους στο 34′, όταν ο σκόρερ απέφυγε τον Τσικίνι και εκτέλεσε, πριν ο Τζολάκης αποκρούσει το σουτ.

Λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, η Φενέρ ζήτησε πέναλτι, μετά από κόντρα του Έσε στον Σιμάνσκι, με το VAR να υποδεικνύει πως δεν υπήρξε παράβαση και το παιχνίδι να συνεχίζεται κανονικά, πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια με το συνολικό σκορ στο 3-3.

Δεύτερο Ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος, ο Μεντιλίμπαρ προσπάθησε να φέρει μια ισορροπία στο κέντρο, αφήνοντας εκτός τον Γιόβετιτς και βάζοντας μέσα τον έμπειρο Ιμπόρα.

Η είσοδος του Ισπανού περιόρισε την κυριαρχία των Τούρκων στο κέντρο, ωστόσο οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν, με την καλύτερη ευκαιρία μέχρι το 60′ να είναι το σουτ του Ροντινέι στην κίνηση, στο 58′, το οποίο πήρε πολλά φάλτσα και κατέληξε άουτ.

Με την εισαγωγή και του Μασούρα, ο Ολυμπιακός φάνηκε να προσπαθεί να βρει τους διαδρόμους προς την περιοχή του Λιβάκοβιτς, εστιάζοντας σε επιθέσεις από τα πλάγια.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές, πιέζοντας και αναγκάζοντας την Φενέρ σε λάθη. Παρόλα αυτά, ούτε ο Ελ Κααμπί μπόρεσε να σκοράρει, μετά από υπέροχη πάσα, ούτε ο Μασούρας, που νικήθηκε από τον Λιβάκοβιτς.

Στο 82′, ο Μπατσουαγί βγήκε τετ-α-τετ με τον Τζολάκη, νικώντας τον και στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ο διαιτητής και το VAR υπέδειξαν πως υπήρχε οφσάιντ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν με την κεφαλιά του Σιμάνσκι, μετά από ποιοτική σέντρα του Τάντιτς, ωστόσο η μπάλα πέρασε εκτός της εστίας του Τζολάκη.

Με το παιχνίδι να πλησιάζει προς το τέλος του, καμία από τις δύο ομάδες δεν κυριάρχησε, με τις δύο πλευρές να προσπαθούν να αιφνιδιάσουν, χωρίς όμως να το πετυχαίνουν.

Παράταση

Στην παράταση οι ρυθμοί έπεσαν, με την κούραση των δύο πλευρών να είναι οφθαλμοφανής. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να απειλήσει στο 99′, με το μακρινό σουτ του Φορτούνη να περνάει άουτ.

Στο 103′, ένα φάουλ του Φορτούνη, βρήκε τον Ιμπόρα, αλλά η κεφαλιά του Ισπανού βρήκε τον Λιβάκοβιτς και έπειτα το κάθετο δοκάρι. Στην συνέχεια ο Κάρμο πήρε το ριμπάουντ, αλλά ο Τζικού απομάκρυνε πάνω στην γραμμή.

Η Φενέρ απείλησε στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, με τον Μπατσουαγί να μην μπορεί να εκτελέσει, μετά από σέντρα από τα δεξιά, με τον Τάντιτς να εκτελεί στην συνέχεια και την μπάλα να περνάει άουτ.

Με το παιχνίδι να πλησιάζει την λήξη του, ο Ολυμπιακός έμεινε με δέκα παίκτες, όταν ο Ντόη έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Ουντέρ, για το οποίο τιμωρήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα.

Στα πέναλτι, οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν, με τον Ελ Κααμπί να σκοράρει. Ακολούθησε ο Τάντιτς, του οποίου το πέναλτι απέκρουσε ο Τζολάκης, δίνοντας ελπίδες στον Ολυμπιακό.

Ο Ελ Αραμπί αστόχησε στην ευκαιρία που του δόθηκε, πριν ο Μπατσουαγί ευστοχήσει, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Ο Όρτα έκανε το 2-1, με τον Τζολάκη να ακολουθεί και να αποκρούει δεύτερο πέναλτι, αυτή την φορά του Ουντέρ. Ο Μασούρας ευστόχησε στο 4ο πέναλτι, όπως και ο Τζικού. Ο Ροντινέι ανέλαβε το 5ο πέναλτι, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λιβάκοβιτς.

Στο τελικό πέναλτι, ο Μπονούτσι βρέθηκε απέναντι στον Τζολάκη, όμως ο νεαρός Έλληνας νίκησε για 3η φορά, στέλνοντας τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά του Conference League.

Οι Συνθέσεις

Φενέρμπαχτσε (Ισμαΐλ Καρτάλ): Λιβάκοβιτς, Οσαγί-Σάμουελ, Τζικού, Μπεκάο (Σογιουντζιού 100′), Καντιόγλου, Σ. Σιμάνσκι (Κρούνιτς 105′), Γιούκσεκ (Μπονούτσι 105’+2′), Φρεντ (Ζάιτς 86′), Καχβετσί (Ουντέρ 86′), Τάντιτς, Τζέκο (Μπατσουαγί 73′)

Αναπληρωματικοί: Ντεμίρ, Εγκριμπαγιάτ, Σογιούντσου, Γιαντάς, Κεντ, Κινγκ, Μπονούτσι, Ουντέρ, Μπατσουαγί, Ζάιτς, Κρούνιτς, Ντουρσούν

Ολυμπιακός (Χοσέ Λούις Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα (Ρίτσαρντς 89′), Τσικίνιο (Όρτα 109′), Έσε, Φορτούνης (Ελ Αραμπί 109′), Ποντένσε (Μασούρας 64′), Γιόβετιτς (Ιμπόρα 46′), Ελ Κααμπί

Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Παπαδούδης, Όρτα, Ιμπόρα, Ελ Αραμπί, Αλεξανδρόπουλος, Κίνι, Μασούρας, Καρβάλιο, Ρίτσαρντς, Κουτσίδης