Δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε η Άρσεναλ την PSV με 1-0

• 0
  • 2 views

Σε μία αναμέτρηση που η Άρσεναλ ήταν κυρίαρχος στο παιχνίδι δυσκολεύτηκε αλλά χάρη στο γκολ του Τσάκα στο 70' λεπτό πήρε την νίκη και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Europa League ως πρώτη.

Ο Μίκελ Αρτέτα παρέταξε την ομάδα του με έξι διαφορετικούς ποδοσφαιριστές σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα απέναντι στην Λιντς. Ο Φαν Νίστερλοϊ δεν έκανε καμία αλλαγή στην βασική ενδεκάδα σε σχέση με το ματς του πρωταθλήματος απέναντι στην Ουτρέχτη.

Ο αγώνας ξεκίνησε χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό με τους "κανονιέρηδες" να κρατούν συνεχώς την μπάλα. Η πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε στο 11' λεπτό με τον Τίρνι να πιάνει ένα βολέ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος έκαναν μόλις μία τελική με τον Σίμονς χωρίς όμως να απειλήσει. Χωρίς πολλά πολλά και με ελάχιστες ευκαιρίες οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ανέβηκε με τον Σάκα να χάνει μοναδική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ αλλά ο Μπενίτεζ του είπε όχι. Λίγα λεπτά αργότερα στο 67' λεπτό ο Νκέτια με μία ωραία ενέργεια σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα όμως να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

Το γκολ ήρθε στο 70' λεπτό με τον Τσάκα να εκμεταλλεύεται την ωραία σέντρα του Τομιγίασου και από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.

Η Άρσεναλ βρίσκεται 1η με 12 βαθμούς ενώ η PSV 2η με 7 σε τέσσερις αγωνιστικές στο Europa League.