Μπάγερ Λεβερκούζεν – Ρόμα 2-2: Στον τελικό του Δουβλίνου οι «ασπιρίνες»

0

Καμία ομάδα δεν μπορεί να σταματήσει την «εξωφρενική» πορεία της Λεβερκούζεν. Ούτε και η Ρόμα, η οποία αν και βρέθηκε να προηγείται με 2-0 στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, εντούτοις δεν κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ της σκορ, δεχόμενη δύο τέρματα στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Έτσι, η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο πήρε την πρόκριση για τον τελικό του UEFA Europa League στο Δουβλίνο, όπου θα αντιμετωπίσει την Αταλάντα.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 16ο λεπτό και ανήκε στους γηπεδούχους. Παλάσιος και Χόφμαν συνδυάστηκαν άψογα, ο δεύτερος έπιασε ένα σουτ εντός περιοχής, με τον Σβιλάρ να αποκρούει.

Ένα λεπτό αργότερα, ήταν η σειρά των «Ρωμαίων» να απειλήσουν όταν ο Πελεγκρίνι βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι από κοντινή απόσταση και ο Κόλαρ μπλόκαρε με ασφάλεια.

Από εκείνο το σημείο, οι «Werkself» πήραν τα ηνία του αγώνα και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να προηγηθούν. Στο 28ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Τζάκα σέντραρε στον Παλάσιος, ο Αργεντινός επιχείρησε το σουτ εκτός περιοχής ωστόσο η μπάλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι και εν συνεχεία πάνω στον Σβιλάρ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Φριμπόνγκ δοκίμασε το αριστερό του πόδι, με τον κίπερ των Ιταλών να διώχνει σε κόρνερ.

Η «πολιορκία» της αντίπαλης περιοχής από τους παίκτες του Τσάμπι Αλόνσο συνεχίστηκε με αμείωτο ρυθμό και στο 39ο λεπτό η Λεβερκούζεν απώλεσε μία σημαντική ευκαιρία. Ο Χόφμαν σούταρε από το κέντρο της μεγάλης περιοχής εντούτοις ο Σβιλάρ απέκρουσε με αστάθεια. Στο ριμπάουντ, ο Αντλί πλάσαρε πάνω στον κίπερ των «Ρωμαίων».

Στο 41ο λεπτό, η Ρόμα κέρδισε πέναλτι κόντρα στη ροή του αγώνα, όταν ο Τα έσπρωξε με αντικανονικό τρόπο τον Αζμούν εντός περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Παρέδες, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο κέντρο της αντίπαλης εστίας για το 0-1, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ του πρώτου μέρους.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο, η Ρόμα ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο 50ο λεπτό, όταν ο Κριστάντε σούταρε χαμηλά μέσα στην περιοχή και ο Κόβαρ προέβη σε μία εύκολη απόκρουση.

Οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 58ο λεπτό, ο Ελ Σαράουι εξαπέλυσε μία βολίδα με το δεξί του πόδι, ωστόσο ο Κοβάρ αποσόβησε τον κίνδυνο με μία εντυπωσιακή εκτίναξη.

Ένα λεπτό αργότερα, οι «ασπιρίνες» εκδήλωσαν μία γρήγορη αντεπίθεση, ο Φριμπόνγκ πάσαρε στα δεξιά για τον Χόφμαν, εκείνος σούταρε με τον Σβίλαρ να διατηρεί το προβάδισμα της ομάδας του.

Στο 63ο λεπτό και έπειτα από εκτέλεση γωνιακού λακτίσματος, ο Χλόζεκ ακούμπησε τη μπάλα με το χέρι εντός περιοχής, αναγκάζοντας τον Μάκελι να καταλογίσει πέναλτι υπέρ των Ιταλών. Ο Παρέδες σούταρε εκ νέου από τα 11 μέτρα και ευστόχησε, φέρνοντας το ζευγάρι στα ίσα.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανασυνταχθούν, αντιλαμβανόμενοι ότι ο κίνδυνος του αποκλεισμού είναι «ορατός».

Στο 74ο λεπτό, ο Αντλί αφού νίκησε τον προσωπικό του αντίπαλο, δοκίμασε ένα σουτ το οποίο πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 82ο λεπτό, οι «Werkself» ανέκτησαν το προβάδισμα πρόκρισης. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Σβιλάρ έκανε άστοχη έξοδο, ο Μαντσίνι βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι και άθελά του την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-2.

Στο 87ο λεπτό, ο Φριμπόνγκ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τη χαμηλή εκτέλεσή του όμως να αποσοβείται από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Λεβερκούζεν βρήκε τον τρόπο για να ισοφαρίσει, όταν ο Στάνισιτς, ντρίπλαρε υποδειγματικά τον αντίπαλό του στα δεξιά της περιοχής και με υποδειγματικό τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Λεβερκούζεν (Τσάμπι Αλόνσο): Κόλαρ- Χινκάπιε, Τα, Ταπσόμπα- Γκριμάλντο (90′ Στάνισιτς), Τζάκα, Παλάσιος, Φριμπόνγκ (90′ Κοσούνου)- Χλόζεκ (74′ Σικ), Χόφμαν (81′ Βιρτζ)- Αντλί

Ρόμα (Ντανιέλε Ντε Ρόσι): Σβιλάρ- Ανχελίνο (81′ Σμόλινγκ), Μαντσίνι, Εντίκα, Σπινατσόλα (21′ Ζαλέφσκι)- Πελεγκρίνι (81′ Έιμπραχαμ), Παρέδες, Κριστάντε- Ελ Σαράουι, Λουκάκου, Αζμούν    (72′ Μπόβε)