Γαλλία - Πολωνία 3-1: Με ηγέτη Εμπαπε

• 0
  • 2 views

Με τον Εμπαπε να συμμετέχει και στα 3 γκολ της Γαλλίας, οι "μπλε" πήραν την πρόκριση με 3-1 σκορ ενάντια στην Πολωνία.

Από την αρχή οι Γάλλοι μπήκαν πιο δυνατά από τους Πολωνούς και απείλησαν με τον Τσουμανι από το 13ο λεπτό αλλά ο Σεζνι απέκρουσε.

Την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Ντεμπελε λίγο έξω από την περιοχή με τον Σεζνι να αποκρούει ξανά.

Στο 20' σε μια αναμπουμπούλα στην περιοχή της Πολωνίας οι Γάλλοι λίγο έλειψε να βρουν δίχτυα αλλά ο Σεζνι πετάχτηκε ξανά και έδιωξε με γροθιές.

Στην αντεπίθεση η Πολωνία με τον Λεβαντοφσκι να λαμβάνει την μπάλα περίπου 25 μέτρα από το τέρμα αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Γιορις.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κουντε έπιασε δυνατό σουτ αλλά ο Σεζνι μπλόκαρε σταθερά.

Στο 29ο λεπτό η Γαλλία έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της μέχρι τότε. Ο Ντεμπελε σέρβιρε για τον Ζιρου, η μπάλα πέρασε και το Σεζνι και ο Γάλλος φορ δεν κατάφερε να τη σπρώξει στα δίχτυα στέλνοντας την άουτ με κενό τέρμα.

Στα επόμενο 5 λεπτά η Πολωνία είχε μια ελαφριά υπέροχη αλλά η Γαλλία δημιούργησε και πάλι φάση με τον Εμπαπε να κάνει προσποίηση και βρέθηκε απέναντι από τον Σεζνι ο οποίος τον σταμάτησε ξανά.

Στο 38ο λεπτό η Πολωνία έχασε μεγάλη τριπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Ζιελινσκι έστειλε τη μπάλα δύο φορές πάνω στον Γιορις από το ύψος του πέναλτι. Ενώ ο Καμισκι είδε το σουτ του να σταματάει πάνω στη γραμμή από τους αμυντικούς της Γαλλίας.

Στο 44ο λεπτό η Γαλλία βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο Εμπαπε με ωραία κάθετη βρήκε τον Ζιρου, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Σεζνι και έκανε το 1-0 λίγο πριν τελειώσει το 1ο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η Γαλλία φάνηκε να ελέγχει το ματς με την Πολωνία να μην μπορεί να σταθεί στο ύψος τον περιστάσεων.

Η πρώτη απειλή από τον Εμπαπε στο 56ο λεπτό με το σουτ του να κοντράρει στους αμυντικούς και να φεύγει κόρνερ για λίγο.

Στο 57' ο Ζιρου σκοράρει για 2η φορά μ3 ωραιο ψαλιδάκι, αλλά το γκολ ακυρώθηκε με τον Βαράν να είχε κάνει φάουλ νωρίτερα στη φάση.

Στο 66' ο Κουντε έκανε ωραία σέντρα αλλά ο Ζιρου με το εξωτερικό δεν βρήκε τα δίχτυα από την έξω πλευρά.

Η Γαλλία στα 25 πρώτα λεπτά του ημιχρόνου είχε τον απόλυτο έλεγχο. Με την Πολωνία να ανεβαίνει μετά το 70'.

Αυτό και πλήρωσε όμως καθώς στο 74' σε αντεπίθεση η Γαλλία έκανε το 2-0.

Σε μια αντεπίθεση 3 εναντίων 3 η μπάλα έφτασε στον Εμπαπε ο οποίος με δυνατό σουτ "κάρφωσε" τον Σεζνι και έκανε το 2-0.

Αυτό δεν ήταν το μοναδικό γκολ του Γάλλου βέβαια καθώς στο 90' με πολύ ωραίο σουτ πέτυχε ένα από τα καλύτερα γκολ βλέποντας την μπάλα να σταματάει στο "Γ" της εστίας του Σεζνι ο οποίος την ακούμπησε αλλά δεν μπόρεσε να τη σταματήσει.

Στις καθυστερήσεις η Πολωνία κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ουπαμεκανο, ο διαιτητής χρειάστηκε το VAR για να το δώσει.

Το πρώτο πέναλτι το απέκρουσε ο Γιορις αλλά ο διαιτητής έδωσε πέναλτι σε παράβαση του Γάλλου κίπερ(δεν ήταν πάνω στη γραμμή όπως ορίζει ο κανονισμός).

Στο δεύτερο πέναλτι ο Λεβαντοφσκι βρήκε δίχτυα και πέτυχε το γκολ της τιμής για την Πολωνία στο 90+9.