Ξεκίνημα με το δεξί για τους Πρωταθλητές

• 0
  • 3 views

Το πρώτο ματς υπεράσπισης του Τίτλου έδωσαν οι Γάλλοι στο Al Janoub Stadium με αντίπαλο την Αυστραλία που είχαν στον όμιλο και το 2018 στα γήπεδα της Ρωσίας και είχαν κερδίσει με 2-1 με γκολ των Γκριζμαν και αυτογκόλ του Γιεχιτς.

Τα πράγματα όμως δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά για τους "μπλε" καθώς ο Σουτε που ήταν αμφίβολος για το ματς έκανε βαθιά μπαλιά για τον Λεκι,  αυτός υποδέχθηκε εξαιρετικά τη μπάλα από πλάγια, πέρασε τον Λούκας Χερναντεζ (που σε αυτή τη φάση τραυματίστηκε). Έκανε ιδανική σέντρα για τον Γκούντγουιντ και εκείνος από κοντά δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1 στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 22' μετά από λάθος της άμυνας της Γαλλίας οι τυπικά φιλοξενουμενοι απείλησαν ξανά με σουτ του Ντιουκ.

Η απάντηση από τους Γάλλους ήρθε στο 27' όμως με έναν παίκτη που δεν θα περιμέναμε.Ο Τεο Χερναντεζ που μπήκε ως αλλαγή στη θέση του αδερφού του, έκανε ωραία σέντρα με τον Ραμπιο να πιάνει την κεφαλιά και να τη στέλνει στα δίχτυα.

Η ανατροπή ήρθε από τον Ολιβιέ Ζιρου που μετά τον τραυματισμό του Μπενζεμα πήρε θέση βασικού και βρήκε δίχτυα.  Πρωταγωνιστής ήταν και παλιό ο μέσος της Γιουβέντους όμως καθώς έκλεψε τη μπάλα, συνεργάστηκε άψογα στο ένα-δύο με τον Μπαπε, πάτησε περιοχή και σέρβιρε στον Ζιρου για το 2-1.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Γαλλία ανέβασε ρυθμούς και κυνήγησε ακόμα ένα γκολ να καθαρίσει το παιχνίδι.

Τα σουτ του Ζιρου και του Ντεμπελε  πέρασαν άουτ.Όπως την ίδια τύχη είχαν και τα σουτ των Γκριζμαν και Μπαπε.

Οι Γάλλοι έχασαν τις ευκαιρίες και η Αυστραλία πήγε να επιβεβαιώσει τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου με τον Ιρβάιν να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι στο 45+2.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γάλλοι προσπάθησαν περισσότερο να κρατήσουν το σκορ αλλά χωρίς να ξεχάσουν και την επίθεση, όντας πιο προσεκτικοί στην άμυνα όμως μην την "πάθουν" όπως η Αργεντινή νωρίτερα.

Ο Ζιρού σε μια ωραία φάση παραλίγο να βρει το 2ο προσωπικό τέρμα στην αναμέτρηση αλλά δεν τα κατάφερε 5 λεπτά μετά το σφύριγμα της έναρξης.

Το γκολ της σιγουριάς αν και άργησε λίγο να έρθει, η Γαλλία δεν ανησύχησε ιδιαίτερα καθώς η Αυστραλία είχε περισσότερο παθητικό ρόλο.

Το 3-1 έκανε ο Μπαπέ τελικά στο 68' με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ντεμπελέ, και το τελικό 4-1 με τον ίδιο τρόπο έκανε ο Ζιρού με το 2ο προσωπικό του τέρμα και 51ο συνολικά με την μπλε φανέλα.
Με αυτό το γκολ ο Ζιρού έφτασε τον μεγάλο Τιερί Ανρί ο οποίος έχει επίσης 51 τέρματα με το εθνόσημο.