Ντόρτμουντ - Φράιμπουργκ 3-0: Τριάρα με υπογραφή Μάλεν!

• 0
  • 2 views

Εύκολη νίκη για την ομάδα της Βεστφαλίας κόντρα στην ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής για τι γερμανικό πρωτάθλημα.

Α' Ημίχρονο

Καλύτερη και πιο αποφασιστική ήταν η ομάδα της Βεστφαλίας από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, έχοντας την κατοχή. Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 14ο λεπτό με τον Μάλεν να απειλεί με σουτ εντός περιοχής, με τον Ατουμπολου να αποκρούει.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Μάλεν θα ανοίξει το σκορ με ένα πολύ δυνατό σουτ, μετά από ωραία πάσα που δέχτηκε. Σημαντική απώλεια για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 23', με την αναγκαστική αλλαγή του Γκούλντε να δίνει την θέση του Ζαλάι.

Στις αρκετές καθυστερήσεις που είχε το πρώτο μέρος, ο Φίλκρουγκ θα βρει με ωραία πάσα τον προ αναφερόμενο σκόρερ να διπλασιάζει τα γκολ της Ντόρτμουντ πριν πάει στα αποδυτήρια.

Β' Ημίχρονο
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά δυναμικά, έχοντας την μεγάλη στο 47' με τον Γκίτενς να πατάει περιοχή, να περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του και να σουτάρει και τον τερματοφύλακα να αποκρούει.

Το πρέσινγκ και η υπεροχή της Ντόρτμουντ, περιόρισαν αρκετά την ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ δεν μπόρεσε να απειλήσει.
Λίγο πριν τις καθυστερήσεις (87'), ο Φίλκρουγκ από δημιουργός θα γίνει εκτελεστής, και με κεφαλιά θα διαμορφώσει το τελικό 3-0.