Ντορντμουντ – Μπάγιερν Μονάχου 2-2: Η λύση ήρθε από τον πάγκο

Ο Μοντέστ που από την αρχή της σεζόν αφού ήρθε στο Ντορντμουντ σχολιάστηκε, κατάφερε να δώσει τον πόντο της ισοπαλίας στην τελευταία φάση του αγώνα. Σε ένα δεύτερο ημίχρονο που η Ντόρτμουντ δεν μπορούσε να κάνει πολλά, εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Κομάν στο 90′ και με ανεβασμένη ψυχολογία έκανε το 2-2

Στα πρώτα 20 λεπτά δεν είδαμε τόσο ποδόσφαιρο, όσο ξύλο μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων. Είδαμε πολλά σκληρά μαρκαρίσματα σε Μπέλινχαμ, Σούλε και Μουσιάλα και τον διαιτητή να βγάζει πολλές κάρτες από την αρχή

Η πρώτη ευκαιρία ήταν στο 21′ όταν ο Μάλεν πάτησε περιοχή αλλά η άμυνα της Μπάγιερν έδιωξε σε κόρνερ. Η Μπάγιερν πολλές φορές άφηνε την Ντορντμουντ να πάρει μέτρα και χτυπούσε σε αντεπιθέσεις με τον Σανέ και τον Ντέβις

Η μεγαλύτερη φάση του αγώνα ήρθε στο 30′ για τους γηπεδούχους. Ο Γκερέρο παρότι σε πλάγια θέση, ήταν αρκετά μόνος του για να σουτάρει. Δοκίμασε το πόδι του αλλά ο Νόιερ του έβαλε στοπ

Μπορεί η Ντορντμουντ να απείλησε παραπάνω, αλλά το γκολ το βρήκαν οι «Βαυαροί». Μετά από μια συνεργασία των φιλοξενούμενων, ο Μουσιάλα βρέθηκε σε πλάγια θέση για σέντρα. Προτίμησε να δώσει πάσα στον ολομόναχο Γκορέτσκα που ήταν έξω από την περιοχή και έκανε το 0-1 στο 33′

Κοντά στο να απαντήσει ήταν η Ντορντμουντ στο 36′. Ο Μουκόκο έκλεψε τέλεια από το Ντέιβις, αυτός έδωσε στον Μπράντ και έβγαλε ολομόναχο τον Μάλεν. Η ταχύτητα του Ουπαμεκανό σε συνδυασμό με την έξοδο του Νόιερ, έκλεισαν τον Ολλανδό επιθετικό και δεν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε όπως ξεκίνησε. Ο Σούλε σήκωσε ψηλά το πόδι του και βρήκε πολύ κοντά στο μάτι τον Ντέιβις. Όπως φάνηκε ο Καναδός μπακ θα έβγαινε με αναγκαστική αλλαγή καθώς έβλεπε δύσκολα. Τα 45 λεπτά ολοκληρώθηκαν με πολλά νεύρα και εντάσεις των παικτών

Με την συμπλήρωση ενός λεπτού στο δεύτερο ημίχρονο, ο Νόιερ έδειξε ξανά την κλάση του. Ο Βολφ με την πρώτη του επαφε στην αναμέτρηση σούταρε από μακρινή θέση. Η μπάλα κόντραρε αλλά και πάλι ο Γερμανός τερματοφύλακας δεν δυσκολεύτηκε να διώξει σε κόρνερ την μπαλα

Στο 48′ η Μπάγιερν ακούμπησε το δεύτερο γκολ. Ο Κίμιχ που πέρασε αντί του Ντέιβις, έβγαλε την σέντρα. Μετά από μια υπέροχη πίσω πάσα του Μουσιάλα, ο Μανέ ήταν με άδειο τέρμα αλλά η κεφαλιά ψαράκι που δοκίμασε κατέληξε αουτ

Τελικά ήρθε το 0-2 στο 53′. Η Μπάγιερν διατηρούσαν την κατοχή από την μεσαία γραμμή μέχρι έξω από την περιοχή. Ο Μουσιάλα πάσαρε και μετά από κόντρα έφτασε στον Σανέ. Ο Γερμανός εξτρέμ νίκησε τον Μέιερ παρότι ο τερματοφύλακας της Ντόρτμουντ ακούμπησε την μπάλα

Η Μπάγιερν κρατούσε την μπάλα στα πόδια της πολύ παραπάνω ώρα από την Ντορντμουντ. Δεν άφηνε τους γηπεδούχους να πάρουν ανάσα και δοκίμασαν πολλά σουτ ενώ έπαιρναν και πολλά ρίσκα

Η επόμενη μεγάλη ευκαιρία ήρθε μετά από πολύ ώρα και πιο συγκεκριμένα στο 74′. Η Μπάγιερν για άλλη μια φορά απειλεί με τον Γκορέτσκα. Ο Γερμανός μέσος βρέθηκε σε πολύ καλή θέση εκτός περιοχής αν και μακριά, δοκίμασε το πόδι του αλλά βγήκε λίγο άουτ

Το 1-2 ήρθε στο 74′. Η Ντορντμουντ βγήκε σε αντεπίθεση με τον Μοντέστ. Ο Γάλλος επιθετικός είδε την εξαιρετική κίνηση του Μουκόκο και ο 17χρονος μείωσε με ένα όμορφο πλασέ. Να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η δεύτερη φάση της Ντόρτμουντ στο ημίχρονο

Στο 83′ ο Μοντέστ παραλίγο να γίνει η χρυσή αλλαγή νωρίτερα. Ο Αντεγιέμι αφού πέρασε οποίο βρήκε μπροστά του, σέντραρε και έβγαλε μόνο του στην μικρή περιοχή τον Μοντέστ. Ο Γάλλος βρήκε παραπάνω αέρα παρά μπάλα και ο Νόιερ εύκολα έδιωξε την μπάλα. Η αλλαγή του Τέρζιτς παραλίγο να του δώσει το παιχνίδι

Ο Κομάν στο 90′ άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Την ώρα που έβγαινε ο διαιτητής έδειξε 4 λεπτά έξτρα χρόνο. Ο Γάλλος εξτρέμ είδε την πρώτη κίτρινη στο 77′ και στην προσπάθεια του να σταματήσει την αντεπίθεση των γηπεδούχων, έφερε μεγαλύτερο κακό στην ομάδα του

Ο Μοντέστ τελικά έγινε η χρυσή αλλαγή λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα. Όλη η ομάδα της Ντόρτμουντ ήταν ψηλά, μέχρι και ο Μέιερ. Ενα γέμισμα του Αντεγιέμι που φαινόταν ότι θα πάει απευθείας άουτ, σώθηκε τελευταία στιγμή από τον Σλότενμπεργκ. Ο νεαρός αμυντικός σέντραρε και ο Μοντέστ με το κεφάλι σε απόσταση αναπνοής από το τέρμα, απλά έβαλε την μπάλα στα δίχτυα στο 90+5 για το τελικό 2-2