Σε ένα ματς θρίλερ ο Άρης πήρε την ισοπαλία στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης κόντρα στην ΑΕΚ με 3-3.

Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Άρης «ξέρανε» την ΑΕΚ και πήρε την ισοπαλία.

Τα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες είχαν υψηλό ρυθμό και πέτυχαν μάλιστα και από ένα γκολ.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ντέρμπι χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Κάλενς που απέκρουσε ο Κουέστα.

Στο 15′ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άμραμπατ.

Ο Μαροκινός πάτησε περιοχή από την δεξιά πλευρά ο Μοντόγια του έκανε ένα μαρκάρισμα και κέρδισε το πέναλτι.

Μετά το γκολ ο Άρης ισορρόπησε με την ΑΕΚ όμως να έχει τις φάσεις.

Μάλιστα στο 41′ ο Κουέστα έσωσε ξανά τον Άρη πιάνοντας το δυνατό σουτ του Λιούμπισιτς που βγήκε μόνος του κόντρα στον Ισπανό πορτιέρο.

Ο Άρης ισοφάρισε με τον Φετφατζίδη στο 42′ αλλά ακυρώθηκε καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ.

Παρόλο αυτά ο Έλληνας εξτρέμ ένα λεπτό μετά ισοφάρισε πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα της ΑΕΚ μετά την κεφαλιά πάσα του Ανσαριφάρντ και έκανε το 1-1.

Το δεύτερο μέρος ήταν άκρως εντυπωσιακός με ανατροπή στην ανατροπή και την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη.

Ο Άρης στο 49′ έκανε την ολική ανατροπή με τον Σαβέριο που σκόραρε στην αντεπίθεση μετά από διπλή προσπάθεια.

Η ΑΕΚ απάντησε στο 55′ σε μια φάση διαρκείας που η άμυνα του Άρη δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα μετά από το σουτ του Γιόνσον και ο Βίντα από κοντά ισοφάρισε κάνοντας το 2-2.

Το 2-3 διαμόρφωσε ο Πόνσε με την δυνατή του κεφαλιά στο 67′ κάνοντας το 2-3 και την ολική ανατροπή.

Η ΑΕΚ έφτασε κοντά και σε τέταρτο γκολ με τον Τσούμπερ να βγαίνει τετ α τετ αλλά ο Κουέστα με τα πόδια έκανε μια εντυπωσιακή απόκρουση.

Ο Άρης κέρδισε πέναλτι στο 86′ μετά το μαρκάρισμα του Πινέδα στον Μορόν που δεν είδε τον Ισπανό.

Το τελικό 3-3 διαμόρφωσε ο Μορόν με εκτέλεση πέναλτι μετά από χέρι του Βίντα στο 95′.

Έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό και η ΑΕΚ έπεσε στην 2η θέση με 59 βαθμούς και ο Άρης στην 5η με 42 πόντους.