Η ΑΕΚ επικράτησε «σβηστά» επί της Λαμίας με σκορ 3-0, αλλά δεν κατάφερε να το σηκώσει τον τίτλο του πρωταθλήματος καθώς ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Άρη στο Χαριλάου.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η «Ένωση» μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Τσούμπερ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Λιούμπισιτς έπιασε την κοντινή κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 10ο λεπτό, ο Άμραμπατ εκτέλεσε έαν φάουλ, ο Τσούμπερ κυριάρχησε στους «αιθέρες» εντούτοις δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Τσούμπερ επιχείρησε ένα μακρινό διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα εκτός εστίας.

Στο 20ο λεπτό, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα άνοιξε το σκορ. Ο Άμραμπατ εκτέλεσε ένα γρήγορο πλάγιο, ο Λιούμπισιτς πήρε τη μπάλα, σούταρε μπροστά από δύο αντιπάλους και σκόραρε για το 1-0.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Άμραμπατ σέντραρε από τα δεξιά και βρήκε τον Λιούμπισιτς αφύλακτο μέσα στην περιοχή. Ο Κροάτης έκανε το γυριστό ωστόσο ο Χατζηεμμανουήλ προέβη σε μία εντυπωσιακή απόκρουση.

Στο 29ο λεπτό, ο Τσούμπερ έλαβε μία υπέροχη κάθετη από τον Λιούμπισιτς, εκτέλεσε με τον κίπερ των «Φθιωτών» να λέει όχι.

Στο 40ο λεπτό, ο Γκαρσία μπήκε μέσα στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα με παραλήπτη τον Τσούμπερ, ο οποίος σούταρε διπλασιάζοντας τα τέρματα για τον «Δικέφαλο».

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 53ο λεπτό, σημειώθηκε η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Γκαρσία σούταρε στέλνοντας τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου.

Στο 66ο λεπτό, η «ένωση» σκόραρε για τρίτη φορά με τον Πόνσε, εντούτοις το τέρμα ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Γιόνσον στο ξεκίνημα της φάσης.

Στο 79ο λεπτό, ο Ελίασον επιχείρησε ένα πλασέ, με τον Χατζηεμμανουήλ να διώχνει σε κόρνερ.

Έκτοτε, ο ρυθμός έπεσε με την ΑΕΚ να περιμένει ένα καλό νέο από το «Βικελίδης». Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σιμάνσκι διαμόρφωσε το τελικό σκορ με δυνατό κοντινό σουτ.

Εν τέλει, τα καλά νέα δεν ήρθαν από τη Θεσσαλονίκη και έτσι η ΑΕΚ έμεινε στη 2η θέση.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης- Ρότα (46′ Πινέδα), Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί- Σιμάνσκι, Γιόνσον, Λιούμπιτσιτς (67′ Γκατσίνοβιτς), Άμραμπατ  (61′ Ελίασον)- Γκαρσία (61′ Πόνσε), Τσούμπερ (67′ Αραούχο).

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Χατζηεμμανουήλ- Βασιλαντωνόπουλος, Γιαννούτσος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ (86′ Κορνέζος)- Τζανδάρης, Σαντάνα  (86′ Σιμόν)- Τερεζίου (67′ Μαρτίνες), Σλίβκα, Λέικ (45′ Νιούνιες)- Μάλτσι (74′ Τσούκαλος).