ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 3-0: Εκμεταλλευόμενη τα δώρα των ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού, οδεύει για τίτλο

img 20240424 214728

Μια καταπληκτική εικόνα της ΑΕΚ, της έδωσε ένα πολύτιμο τρίποντο για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Κατάφερε να βγάλει εκτός αγώνα τον Ιωαννίδη, και συνάμα και τους υπόλοιπους μεσοεπιθετικούς του Παναθηναϊκού. Από την πλευρά η ομάδα του Τερίμ ήταν κατώτερη των περιστάσεων, χωρίς κάποια σημαντική ευκαιρία για σκοράρισμα.

Α’ Ημίχρονο

Παρθενική τελική στην αναμέτρηση, ήταν στο 5′ μόλις για την ΑΕΚ. Ο Ελίασον μπόρεσε να βρει χώρο από πλάγια για μια σέντρα με το κακό του πόδι. Σημάδεψε το κεφάλι του Πόνσε, ο οποίος χωρίς να χρειαστεί να κάνει άλμα εκτέλεσε ανενόχλητος. Η ευκαιρία του κατέληξε άουτ.

Στο 7′ όμως, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο ντέρμπι κορυφής. Ο Ελίασον κατάφερε να κλέψει και να εκμεταλλευτεί το αμυντικό λάθος των Πράσινων. Αφού συνεργάστηκε με τον Πινέδα, η μπάλα έφτασε και πάλι στοκ Σουηδό ο οποίος εκτός περί εκτέλεσε και έκανε το 1-0.

Έχοντας περάσει ένα μισάωρο χωρίς κάποια σημαντική τελική, η ΑΕΚ συνέχιζε να έχει την υπεροχή. Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να πάρει μέτρα, βρίσκοντας του όμως μπροστά του μια πολύ καλή άμυνα της Ένωσης. Από την άλλη οι γηπεδούχοι κυρίως με αντεπιθέσεις ήθελαν να απειλήσουν, χωρίς να κάνουν κάποια τελική.

Έπειτα από ένα παιδικό λάθος του Ακαϊντίμ, ο Πόνσε έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ΑΕΚ. Ο Τούρκος αμυντικός προσπάθησε να γυρίσει τη μπάλα στον Ντραγκόβσκι, κάνοντας μια αδύναμη πάσα προς τα πίσω. Ο Αργεντινός επιθετικός με την ταχύτητα του το εκμεταλλεύτηκε και με όμορφο πλασέ έκανε το 2-0 στο 38′.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια άλλη ευκαιρία. Η ΑΕΚ έχοντας τον πρώτο λόγο της αναμέτρησης, θα πάει στο δεύτερο μισό για να πάρει ότι καλύτερο μπορεί.

Β’ Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο είχε ξεκινήσει με τον Παναθηναϊκό να θέλει να μειώσει όσο γίνεται πιο γρήγορα. Παρόλα αυτά, καμία ευκαιρία του δεν ήταν αρκετή ώστε να σκοράρει. Η άμυνα της ΑΕΚ, δεν επέτρεπε στους Πράσινους να πατήσουν περιοχή.

Στο 64′ η ΑΕΚ είχε την μεγαλύτερη στιγμή του δεύτερου ημιχρόνου. Πρωταγωνιστής ο Πινέδα ο οποίος πάτησε περιοχή περνώντας όποιον είχε μπροστά του. Εκτέλεσε αλλά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Στο ριμπάουντ, ο Πόνσε με ανάποδο ψαλιδάκι δοκίμασε να σκοράρει για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση, όμως ο Ντραγκόβσκι επέμβει και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Το 3-0 από μεριάς ΑΕΚ, ήρθε στο 70′. Ο Πινέδα ήταν πάλι πρωταγωνιστής παρότι δεν σκόραρε ούτε σέρβιρε. Όμως ήταν αυτός που πάτησε περιοχή και προσπάθησε να στρώσει στον Γκατσίνοβιτς. Το σουτ του Κροάτη σταμάτησε στον Ντραγκόβσκι, όμως στο ριμπάουντ κανένας του Τριφυλλιού δεν ήταν εκεί και ο Ελίασον σε κενή εστία έγινε σκόρερ για δεύτερη φορά.

Στο 80′ η ΑΕΚ έφτασε μια ανάσα και από τέταρτο τέρμα, όμως στάθηκε άτυχη. Ο Πινέδα βγήκε μόνος του με τον τερματοφύλακα, όμως το πλασέ του ήταν πολύ κακό και κατέληξε άουτ.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να έχει την υπεροχή του αγώνα. Πλέον αυτή είναι το νούμερο ένα φαβορί για τον τίτλο, καθώς είναι στο +4 από τον δεύτερο Παναθηναϊκό.