ΑΕΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 2-0: Νίκησε,προκρίθηκε και προχωράει η ΑΕΚ στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας

• 0
  • 2 views

Εύκολη νίκη για τον Δικέφαλο κόντρα στον αδύναμο ΠΑΣ που δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να απειλήσει την ΑΕΚ. Οι Κοσίδης και Μάνταλος τα τέρματα του αγώνα, και η ΑΕΚ βρίσκεται στην επόμενη φάση του κυπέλλου με τον ΠΑΣ να επικεντρώνεται στο πρωτάθλημα της Super League 2.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και άνοιξε νωρίς το σκορ με τον Μιχάλη Κοσίδη που πέτυχε ιστορικό τέρμα, καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης της Ένωσης που σκοράρει στην OPAP ARENA στον συγκεκριμένο θεσμό. Ο Αραούχο έκανε συρτό σουτ απέκρουσε ο πριόρ και στην επαναφορά ο Κοσίδης πλάσαρε εύκολα για το 1-0. Από εκεί και πέρα είχε μια καλή στιγμή με την κεφαλιά του Μάνταλου που μπλόκαρε ο Αθανασίου. Η ΑΕΚ όλο το πρώτο ημίχρονο είχε τον έλεγχο του αγώνα και κυκλοφορούσε με άνεση τη μπάλα. Από την άλλη ο ΠΑΣ δεν απείλησε εκτός από ένα..δωρο που λίγο έλλειψε να κάνει ο Στάνκοβιτς, όμως το σουτ του Ριένστρα έφυγε ψηλά άουτ.

Στο δέυτερο ημίχρονο, στα πρώτα λεπτά είχαμε παιχνίδι κέντρου με αρκετές μονομαχίες. Η Ένωση έκανε αρκετές λάθος μεταβιβάσεις όταν έφτανε έξω από την περιοχή του ΠΑΣ. Στο 66ο λεπτό, η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι με τον Ελίασον από ανατροπή του Καραχάλιου που τον γκρέμισε. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πέτρος Μάνταλος που διπλασίασε τα τέρματα της ΑΕΚ. Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, και από τις δύο ομάδες με την ΑΕΚ να χάνει ευκαιρία με τον Αραούχο στο 79΄όμως ο Αθανασίου απέτρεψε το εξαιρετικό σουτ του Αργεντινού που κατευθηνόταν στο παραθυράκι της εστίας του.

Σε γενικές γραμμές η Ένωση πήρε μια εύκολη νίκη χωρίς να..ιδρώσει και χωρίς να παίζει εξαιρετικό ποδόσφαιρο όπως στα προηγούμενα ματς, όμως είναι λογικό διότι έπαιξαν πολλά νέα πρόσωπα σήμερα, αφού ακολουθεί την Δευτέρα το ματς πρωταθλήματος με τον Λεβαδειακό στη Λιβαδειά.

Ο ΠΑΣ απ την μεριά του δεν μπόρεσε να ακολουθήσει την Ένωση στο ρυθμό της και περιορίστηκε στην άμυνά του και σε αυτή τη γραμμή παίρνει καλό βαθμό. Όμως επιθετικά δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Στάνκοβιτς.

Oι συνθέσεις: Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τους: Στάνκοβιτς, Τζαβέλλα, Μήτογλου, Χατζισαφί, Σιντιμπέ, Γαλανόπουλο, Γιόνσον, Μάνταλο, Ελίασον, Αραούχο και Κοσίδη.

O ΠΑΣ Γιάννινα ξεκίνησε με τους:Πριόρ, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Καραχάλιος, Μορέιρα, Παμλίδης, Φοφανά, Ριένστρα, Μπαγκαλιάνης, Λιάσος