Γερμανία – Ελλάδα 2-1: Θετικά δείγματα για την «γαλανόλευκη»

Η εθνική Ελλάδας ηττήθηκε από την Γερμανία με 2-1, σε ένα ματς που οι διεθνείς στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων.

Παρά το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, η Ελλάδα δεν μπόρεσε να σταματήσει την ποιότητα των Γερμανών, οι οποίοι κατάφεραν να σπάσουν την άμυνα της ομάδας του Γιαννακόπουλου, στο τελευταίο τους τεστ πριν το Euro.

Πρώτο Ημίχρονο

Η Ελλάδα ξεκίνησε με μια απρόσμενη κυριαρχία και πραγματοποίησε τις πρώτες τελικές στον στόχο.

Στο 6ο λεπτό, ο Μασούρας έβγαλε με φοβερή πάσα τον Τζόλη σε τετ-α-τετ με τον Νόιερ, ωστόσο ο Γερμανός τερματοφύλακας πραγματοποίησε μια εξαιρετική διπλή απόκρουση.

Μια σύγκρουση του Ιωαννίδη με τον Ρούντιγκερ, ανάγκασε την εθνική ομάδα στην πρώτη της αλλαγή, με τον Παυλίδη να αντικαταστά τον αστέρα του Παναθηναϊκού, ο οποίος τραυματίστηκε στον ώμο.

Η Γερμανία περίμενε 22 ολόκληρα λεπτά για να φτάσει απέναντι στον Βλαχοδήμο, με τον Μουσιάλα να δοκιμάζει το σουτ εγώ από την περιοχή, αλλά τον Έλληνα να είναι σε ετοιμότητα.

Στο 28′, η Γερμανία απείλησε ξάνα, αυτή ην φορά με τον Βιρτς να «πιάνει στον ύπνο» τον Βλαχοδήμο, όμως ο τερματοφύλακας της Φόρεστ, αν και με δυσκολία, κατάφερε να αποκρούσει.

Στο 34ο λεπτό, η Ελλάδα πήρε το δίκαιο προβάδισμα, όταν ο Νόιερ δεν μπόρεσε παρά να αποκρούσει το σουτ του Τζόλη, με τον Μασούρα να έρχεται στο ριμπάουντ και να ανοίγει το σκορ.

Τρία λεπτά μετά παραλίγο να έρθει μια εντυπωσιακή απάντηση από τους Γερμανούς, με τον Κρος να δοκιμάζει απευθείας ένα φάουλ, το οποίο όμως πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Οι Γερμανοί συνέχισαν την προσπάθεια ισοφάρισης, με τον Ταχ να απειλεί στο 40′ με άστοχη κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Κρος από φάουλ.

Με το παιχνίδι να μπαίνει στις καθυστερήσεις, η Γερμανία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με πλασέ του Χάβερτζ, ωστόσο ο Γερμανός ήταν εκτεθειμένος και το γκολ ακυρώθηκε.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παυλίδης απείλησε, με διαγώνιο σουτ, αλλά ο Ταχ έβαλε την κόντρα και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Δεύτερο Ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γερμανία προχώρησε σε αλλαγές οι οποίες έδειξαν να επηρεάζουν, με την «Μάνσαφτ» να απειλεί ολοένα και περισσότερο.

Στο 53′, ήρθε η τελική για την Ελλάδα, με το σουτ του Παυλίδη να περνάει άουτ.

Λίγα λεπτά μετά, η Γερμανία βρήκε τον δρόμο της προς τα δίχτυα, με τον Κάι Χάβερτζ. Οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν εξαιρετικά την μπάλα και στο τέλος ο άσος της Άρσεναλ εκτέλεσε από το ύψος του πέναλτι για το 1-1.

Στο 64′, ο Τζόλης, με εξαιρετική ατομική προσπάθεια, πέρασε τρεις αντιπάλους και βρέθηκε απέναντι στον Νόιερ, με τον Γερμανό να νικάει τον άσο της Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Η Γερμανία συνέχισε να κρατάει την μπάλα στα πόδια της και στο 73′, απείλησε με το μακρινό σουτ του Μουσιάλα που πέρασε άουτ.

Τελικά η ανατροπή των Γερμανών πραγματοποιήθηκε στο 89ο λεπτό, όταν ο Γκρος εκμεταλλεύτηκε την απομάκρυνση του Μαυροπάνου και με ένα ασύλληπτο σουτ έγραψε το 2-1.

Οι Συνθέσεις

Γερμανία (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Κίμιχ (Χένριχς 68′), Ρούντιγκερ (Σλότερμπακ 68′), Ταχ, Μίτελστεντ (Ράουμ 46′), Κρος, Άντριχ (Γκρος 68′), Γκουντογκάν (Φούλκρουκ 68′), Βιρτς (Σανέ 46′), Μουσιάλα, Χάβερτζ

Ελλάδα (Νίκος Παπαδόπουλος): Βλαχοδήμος (Αθανασιάδης 78′), Ρότα, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Γιαννούλης, Σιώπης, Μάνταλος (Κουρμπέλης 78′), Μπακασέτας (Μπουχαλάκης 68′), Μασούρας (Δουβίκας 68′), Τζόλης, Ιωαννίδης (Παυλίδης 10′)

Αναπληρωματικοί: Τζολάκης, Αθανασιάδης, Μανδάς, Σάλιακας, Κουλιεράκης, Μπουχαλάκης, Κουρμπέλης, Παυλίδης, Ρέτσος, Τσιγγάρας, Λημνιός, Δουβίκας, Κυριακόπουλος, Ντόη, Κώτσιρας