Ελλάδα – Μαυροβούνιο 2-2: Άξιζε τη νίκη αλλά την έχασε στις καθυστερήσεις

Πληγώθηκε στις καθυστερήσεις στο Γεντί Κουλέ η Εθνική Γυναικών.

Η Ελλάδα έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 3′, όταν η Κουτς βρέθηκε σε θέση βολής μετά από οργανωμένη επίθεση του Μαυροβουνίου, και νίκησε με πλασέ την Δήμητρα Γιαννακούλη για το 0-1.

Η ισοφάριση ήρθε άμεσα, όταν στο 11′ η Μάρκου ακολούθησε το σουτ της Κόγγουλη πλασάροντας εύστοχα για το 1-1.

Στο 15′ λίγο έλειψε η Μάρκου να ξαναβρεί δίχτυα, αλλά το δυνατό της σουτ σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι.

Το Μαυροβούνιο έχασε μεγάλη ευκαιρία με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο 46′, με την Σία Γκάτσου να απομακρύνει ένα δυνατό σουτ της Κουτς.

Δύο λεπτά αργότερα η Εθνική έφερε το παιχνίδι “τούμπα”, όταν η Σαρρή βρήκε την Σπυριδωνίδου, και η δεύτερη έγραψε το 2-1 με το κεφάλι.

Στο 90+2′ η Μάρκου υπέπεσε σε παράβαση εντός περιοχής, και η Μπουλάτοβιτς που ανέλαβε την εκτέλεση δύο λεπτά αργότερα νίκησε την Γιαννακούλη για το τελικό 2-2, και στέρησε έτσι από την Ελλάδα την πρωτιά στον όμιλο.

Ελλάδα (Αλέξανδρος Κατηκαρίδης): Γιαννακούλη, Μήτκου, Γκάτσου, Γκούνη (83′ Κοτσάκι), Παλαμά (46′ Πατερνά), Κακαμπούκη, Μάρκου, Χαλατσογιάννη, Σαρρή, Κόγγουλη (63′ Γιαννακά), Σπυριδωνίδου (83′ Μιχαλοπούλου)

Μαυροβούνιο (Μίρκο Μάριτς): Κρίστοβιτς, Τζούρκοβιτς, Μπότιτς, Τζούκιτς, Κάρλισιτς, Μπουλάτοβιτς, Τομάσεβιτς, Τζούκοβιτς (87′ Όσμαβιτς), Στάνοβιτς, Κουτς, Ντέσιτς