Ιωνικός-Παναθηναϊκός:1-1 Έκλεψε τη νίκη στο 84' ο Αοσμαν από τους πράσινους

• 1
  • 2 views

Ιωνικός και Παναθηναϊκός αγωνίστηκαν για τη 14η αγωνιστική της Super League. Οι Πράσινοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο στη περισσότερη ώρα του παιχνιδιού . Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 14' με τον Μπέρναρντ και ο Αοσμαν στο 84' ισοφάρισε για το 1-1.

Η ομαδα του Γιοβάνοβιτς μπήκε δυνατά στο πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, δεν άφησε κενούς χώρους στους γηπεδούχους και πάραλιγο να ανοίξει το σκορ με τον Χουανκαρ, του οποίου το σουτ βρήκε στα σώματα των αμυντικών του Ιωνικού.Στο 8' ο Αοσμαν επιχειρησε ένα σουτ το οποίο πέρασε ψηλα από τα δοκάρια του Μπρινιολι. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 14' με καταπληκτικό κατέβασμα της μπάλας του Ιωαννίδη εκείνος σουτάρε, απέκρουσε ο Χουτεσιωτης αλλά εκεί ήταν ο Μπέρναρντ να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, δεν υπήρξε κάποια ιδιαίτερη φάση με εξαιρέση το φάουλ του Μπέρναρντ που πέρασε δίπλα από το δοκάρι στο 35', αφού ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άλλαξε, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς είχε τη κατοχή, δεν απειλούνταν. Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Σπανου προσπαθούσε να κρατήσει τη μπάλα ώστε να δημιουργήσει ευκαιρίες αλλά δυσκολευόταν αρκετά. Ύστερα από αρκετή ώρα ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρια με τον Τσεριν αφού έδιωξε με τα δάχτυλα σε κορνερ ο Χουτεσιωτης στο 67'. Η εστία του τερματοφύλακα του Ιωνικού για άλλη μια φορά αφού ο Σποραρ στο 80' πέρασε τον τερματοφύλακα και Ο Σόουζα έδιωξε τη μπάλα στη γραμμή σε κόρνερ.Ο Παναθηναϊκός δε κατάφερνε να κάνει το 2-0 και να κλειδώσει το ματς, ο Αοσμαν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρια και ισοφάρισε με εξαιρετικό πλασέ στο 84'. Ο Ιωνικός είχε την ευκαιρία να περάσει μπροστά στο σκορ με αντεπίθεση των παικτών του Ιωνικού, αλλά το πλασέ του Τσιμπσαχ ήταν αδύναμο.

Και οι δύο ομάδες έδωσαν το 100% για αυτο το παιχνίδι. Εξαιρετικό παιχνίδι από τον τερματοφύλακα του Ιωνικό ο οποίος έκανε εξαιρετική εμφάνιση. Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται 1ος στη κορυφή με 38 βαθμούς ενώ ο Ιωνικος βρίσκεται στη τελευταία θέση με 8 βαθμος μαζί με τον Λεβαδειακό.