Λαμία – ΠΑΟΚ 1-1: Έσωσε την παρτίδα στο τελευταίο λεπτό ο «δικέφαλος» του Βορρά

Ο ΠΑΟΚ γλίτωσε την τελευταία στιγμή από την ήττα-πισωγύρισμα κόντρα στη Λαμία, καθώς ο Στέφαν Σβαμπ, με δικό του τέρμα στην εκπνοή του αγώνα, έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στον «δικέφαλο» του Βορρά, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των playoffs της Stoiximan Super League. Νωρίτερα, οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Βίκιντας Σλίβκα.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία του αγώνα καταγράφηκε στο 6ο λεπτό και ανήκε στους Θεσσαλονικείς. Έπειτα από μία ωραία ατομική ενέργεια του Ντεσπόντοφ, η μπάλα στρώθηκε στον Μάρκος Αντόνιο, εκείνος σούταρε ωστόσο ο Κοσέλεφ μπλόκαρε με ευκολία.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να δημιουργήσουν μεγάλες φάσεις. Στο 29ο λεπτό, ο Σάστρε σέντραρε από τα δεξιά, ο Οζντόεφ «έπιασε» μία κεφαλιά-ψαράκι σε καλή θέση και έστειλε τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου.

Ένα λεπτό αργότερα, ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν, όταν ο Μαρτίνες βρέθηκε μέσα στην περιοχή, επιχείρησε ένα σουτ με το αριστερό, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε άουτ.

Μέχρι εκείνο το σημείο, ο «δικέφαλος» του Βορρά είχε τις περισσότερες πρωτοβουλίες μέσα στον αγωνιστικό χώρο, εντούτοις η πολύ καλά «οχυρωμένη» άμυνα των Φθιωτών τον απέτρεψε από το να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ντεσπότοφ έκανε το γέμισμα, ο Κεντζιόρα «κυριάρχησε στους αιθέρες» και ο Κοσέλεφ έδιωξε σε κόρνερ.

Σταδιακά, οι παίχτες του Λεωνίδα Βόκολου άρχισαν να παίρνουν περισσότερα μέτρα στο γήπεδο, εκμεταλλευόμενοι την αμυντική αστάθεια της αντίπαλης ομάδας.

Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, η Λαμία άνοιξε το σκορ. Ο Νταβίντ Σιμόν πραγματοποίησε μία σέντρα από τα δεξιά, ο Μάλτσι άφησε με το στήθος του για τον Σλίβκα, ο Λιθουανός εκτέλεσε από κοντά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κοτάρσκι για το 1-0.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ήταν αρκετά άνευρος και δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες του. Αντιθέτως, οι Φθιώτες κράτησαν με σχετική ευκολία το μηδέν, δίχως να κλειστούν στην άμυνα, ενώ εκμεταλλεύτηκαν με τον ιδανικότερο τρόπο τις επιθετικές στιγμές τους.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με επιθετικές διαθέσεις και στο 59ο λεπτό ο Ντεσποντόφ δοκίμασε μία σέντρα, ο Τόμας βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι και την έστειλε άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Τζανδάρης σούταρε, αλλά η προσπάθειά του πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.

Ο Ρασβάν Λουτσέσκου έριξε στη μάχη ότι επιθετικές λύσεις διέθετε στον πάγκο αλλά δεν κατάφερε να λύσει τον «γόρδιο δεσμό» της αντίπαλης εστίας. Μέχρι το 90+10. Όταν ο Ντεσπότοφ σέντραρε από τα δεξιά και ο Σβαμπ με κεφαλιά νίκησε τον Κοσέλεφ, χαρίζοντας έναν πολύτιμο βαθμό στους «ασπρόμαυρους».

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίχτες, ένεκα της αποβολής του Αμαράλ με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Για την επόμενη αγωνιστική, η Λαμία θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο Γεώργιος Καραϊσκάκης (28/4, 17:00, COSMOTE SPORT 1HD), ενώ ο ΠΑΟΚ θα φιλοξενήσει την ΑΕΚ στο ντέρμπι «Δικεφάλων» (28/4, 19:30, NOVASPORTS PRIME).

ΠΑΣ Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ- Σίντκλεϊ (76′ Αμαράλ), Γιαννούτσος, Κορνέζος (46′ Στάνκο), Σιμόν- Τζανδάρης, Νιούνιες- Μαρτίνες (76′ Λέϊκ), Σλίβκα (86′ Τερεζίου), Κοντονίκος (69′ Τόσιτς)- Μάλτσι

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι- Σάστρε (70′ Γιόνι), Κετζιόρα, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες (57′ Μπάμπα)- Σβαμπ, Οζντόεφ (75′ Μουργκ)- Ντεσπόντοφ, Μάρκος Αντόνιο, Κωνσταντέλιας (57′ Τάϊσον)- Σαμάτα (57′ Μπράντον Τόμας)