Λεβαδειακός - Άρης: Απέτυχαν να κάνουν την ανατροπή οι κιτρινόμαυροι.

• 0
  • 2 views

Οι δύο ομάδες αντιμετωπίστηκαν στο πρώτο παιχνίδι του Ελληνικού πρωταθλήματος, μετά το Μουντιάλ, με τον Άρη να μην καταφέρνει να επαναλάβει την ανατροπή που πέτυχε την Παρασκευή στο ίδιο γήπεδο.

Στο πρώτο παιχνίδι της Super League μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο, ο Λεβαδειακός βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Άρη, στην επανάληψη του, μεταξύ τους αγώνα, της Παρασκευής. Όπως συνέβη και στον αγώνα του κυπέλλου, ο Άρης ξεκίνησε με πίεση, οδηγώντας σε κάποιες καλές ευκαιρίες με τα σουτ των Γκρέι και Γκαρσία στο 22’ να κόβονται από κόντρες που έβαλαν οι αμυντικοί του Λεβαδειακού. Στο 23’ ο Μάρκοβιτς με εξαιρετική απόκρουση με το πόδι, σταμάτησε την κεφαλιά του Εμπακατά. Αλλά όπως έγινε και στον αγώνα του Κυπέλλου, ο Λεβαδειακός εκμεταλλεύτηκε την υψηλή πίεση του Άρη και στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα κατάφερε να την σπάσει. Στο 38’ ο Στέφεν Χάμοντ άνοιξε το σκορ με ένα τεχνικό σουτ, έξω από την περιοχή, νικώντας τον Κουέστα και στέλνοντας τις ομάδες στα αποδυτήρια με το ίδιο σκορ, όπως και την Παρασκευή.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι κιτρινόμαυροι μπήκαν ξανά με σκοπό να πιέσουν, με την χρυσή αλλαγή να αποδεικνύεται ο Πάλμα. Μετά από πίεση 20 λεπτών που δεν απέδιδε καρπούς, ο Πάλμα κατάφερε, ξανά από στημένη φάση να νικήσει τον Μάρκοβιτς. Ο Άρης πίεσε για ένα γρήγορο δεύτερο γκολ, με την κεφαλιά του Ματέο Γκαρσία στο 66’ να φέυγει άουτ και το γκολ του Μαντσίνι να ακυρώνεται για οφσάιντ στο 73’. Στο 85’ ο Γκρέι έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα στον Άρη, όμως το σουτ του κατέληξε δίπλα από το δοκάρι και οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1. Ο Άρης ξανά μπήκε και στα δύο ημίχρονα καλύτερος, όμως η μόνη στιγμή που ο αντίπαλός του αντέδρασε, δέχτηκε το γκολ. Οι αλλαγές του Πάρντιου για το2ο ημίχρονο έκαναν την διαφορά όμως και πάλι η πίεση του Άρη δεν έφτασε για να πετύχει ξανά μια ανατροπή στην Λιβαδειά. Οι γηπεδούχοι φέυγουν κρατώντας τα θετικά, με 3 επερχόμενα παιχνίδια μέσα στην έδρα τους, από τα οποία θα παλέψουν να πάρουν όσο δυνατον περισσότερους πόντους. Ο Άρης πρέπει να αναγνωρίσει τις αμυντικές αδυναμίες του και να ενισχυθεί αν θέλει να πιέσει περαιτέρω για μια ευρωπαϊκή θέση.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Λεβαδειακός (Γιασμίνκο Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Μπαχανάκ, Τσάπρας, Ντενάκης, Βήχος, Μεχία, Χάμοντ (71’ Λούα Λούα), Βράκας (78’ Τζιμόπουλος), Μουτίνιο, Νίκας, Δούμτσιος (90’+2’ Τσιριγώτης)

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Μαζικού, Εμπακατά (46’ Ιτούρμπε), Νταμπό (46’ Πάλμα), Ετέμπο, Γκαρσία, Ζερβίνιο (46’ Μαντσίνι), Γκρέι