Λεβαδειακός 1-2 Άρης: Ανατροπή από στημένες φάσεις οι κιτρινόμαυροι.

Άρης

Στην τελευταία αναμέτρηση του πρώτου σκέλους της φάσης των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας, ο Άρης φιλοξενήθηκε από τον Λεβαδειακό και παρά το αδύναμο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να σκοράρει δύο γκολ από στημένες φάσεις και να πάρει την νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν μαζεμένοι προς τα πίσω, με τους Θεσσαλονικείς να πιέζουν και στο 12′ ο Καμάτσο να διασχίζει από αριστερά την άμυνα και να σπάει στον Γκρέι, με το σουτ του Τζαμαϊκανού να αναγκάζει τον Μάρκοβιτς σε μία πολύ ωραία απόκρουση. Μέχρι το 35′ ο Άρης κυριαρχούσε στο παιχνίδι, με τον Λεβαδειακό να μην παίρνει πολύ χώρο, όμως οι κιτρινόμαυροι δεν βρήκαν τρόπο να απειλήσουν τη εστία του Κροάτη πορτιέρο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου ο Άρης ανέβασε στροφές, ανεβάζοντας την πίεση και δημιουργώντας μία ευκαιρία με τον Γκρέι στο 38′, που εκμεταλλεύτηκε λάθος του, εξαιρετικού έως τότε, Μπαχανάκ, ωστόσο ο στράικερ άργησε, με τον Καμερουνέζο αμυντικό να απομακρύνει. Εν τέλει στο 40′, με αντεπίθεση, ο Βήχος βγάζει μία εξαιρετική κάθετη στον Τσιριγώτη και ο παίκτης του Λεβαδειακού, αφού πέρασε τον Σιαμπάνη, άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης μπήκε καλύτερα, πιέζοντας έντονα τους γηπεδούχους. Στο 51′ ο Τσάπρας έστειλε την μπάλα στον Μάρκοβιτς, με τον γκολκίπερ να μαζεύει την μπάλα, ένα μέτρο μέσα στην μεγάλη περιοχή και τον διαιτητή να δίνει έμμεσο για τους φιλοξενούμενους παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών του Λεβαδειακού. Ο Ιτούρμπε εντόπισε το κενό στο τείχος και, μετά το στρώσιμο του Πάλμα, εκτέλεσε, κάνοντας το 1-1. Μετά το γκολ του Άρη, έπεσε ο ρυθμός του αγώνα αλλά στο 63′ ο Πάλμα εκμεταλλεύεται μια κακή τοποθέτηση του Μάρκοβιτς και σκόραρε απευθείας από φάουλ, με μία εξαιρετική εκτέλεση, δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ο Άρης, πίεσε παραπάνω τα επόμενα λεπτά, με την κεφαλιά του Φαμπιάνο στο 65′ να πάει πάνω από το δοκάρι της εστίας του Μάρκοβιτς, όμως μετά από την φάση αυτή, έριξε τους ρυθμούς του αγώνα. Ο Λεβαδειακός προσπάθησε να επιτεθεί αλλά δεν βρήκε τρόπο να απειλήσει την εστία του Σιαμπάνη. Μόνο στο 89′, ο γκολκίπερ του Άρη παραλίγο να κάνει λάθος, όμως ο Πέτρε, δίνοντας ύψος στην μπάλα, βοήθησε και ο Έλληνας πορτιέρο μάζεψε την μπάλα.

Ο Άρης πάει στην Θεσσαλονίκη με προβάδισμα και κοιτάζει παρακάτω στην διοργάνωση, με τον επόμενο αντίπαλό να είναι ο νικητής μεταξύ Ατρομήτου και Ολυμπιακού. Ο Λεβαδειακός, μέσα σε ένα τέταρτο, αναίρεσε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και έχει δύσκολη αποστολή, αν θέλει να ελπίζει στην πρόκριση.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Τσάπρας, Κωνσταντινίδης (78′ Τζημόπουλος), Μπαχανάκ, Βήχος, Νίκας, Μεχία, Σκβάρκα (64′ Λούα Λούα), Βρακάς (67′ Γιαννιώτας), Τσιριγώτης (64′ Μουτίνιο), Ντούμτσιος (78′ Πέτρε)

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Σιαμπάνης, Οντουμπάτζο (73′ Εμπακατά), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν (73′ Μαζικού), Νταμπό, Ματέο , Καμάτσο, Ροντρίγκες (46′ Ιτούρμπε), Πάλμα (82′ Μαρμαρίδης), Γκρέι (78′ Ντουκουρέ)