Μάλτα-Ελλάδα 2-2: Ισοπαλία σε ένα φιλικό που τα είχε όλα

• 0
  • 2 views

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας μας στο πλαίσιο της προετοιμασίας του για τα προκριματικά του Euro 2024 που θα διεξαχθεί στην Γερμανία αντιμετώπισε σε εκτός έδρας φιλική αναμέτρηση την Εθνική ομάδα της Μάλτας με τελικό σκορ 2-2.

Η Εθνική μας στο πρώτο ημίχρονο είχε καθολική κατοχή της μπάλας. Στο 14' το σουτ του Τεουμά πέρασε δίπλα από την εστία του Πασχαλάκη για λογαριασμό της Μάλτας, ενώ στο 38ο λεπτό ο αρχηγός της Εθνικής Τάσος Μπακασέτας άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ εντός περιοχής μετά από ασίστ του Πέλκα κάνοντας το 0-1 στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πρώτη καλή στιγμή της Εθνικής σημειώθηκε στο 48' όταν το σουτ του Ιωαννίδη από τα δεξιά βρήκε στοπ από τον Μαλτέζο γκολκίπερ. Η Εθνική ομάδα της Μάλτας κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ στο 54ο λεπτό με πλασέ Ντιγκαμπριέλε του έπειτα από ωραίο πάσα του Γκιγιαμέρ και ολιγωρία της γαλανόλευκης άμυνας. Στο 67' η Μάλτα έφερε τούμπα το ματς και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τεουμά μετά από χέρι του Μπουχαλάκη σε σουτ του Μπόνγκ και μπήκε μπροστά στο σκορ. Στο 78' ήταν σειρά της Εθνικής να ζητήσει χέρι εντός περιοχής με τον διαιτητή να δείνει λανθασμένα συνέχεια στην αναμέτρηση αποβάλλοντας από τον πάγκο τον Μπάρκα με κόκκινη κάρτα και κιτρινίζοντας τον Τάκη Φύσσα και τον Γκουστάβο Πογέτ. Στο 86' ήρθε η ισοφάριση για την χώρα μας με σουτ του δραστήριου Φούντα που είχε περάσει στην αναμέτρηση, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα το βολ πλανέ που έπιασε δεν παραβίασε την εστία του Μπονέλο.

Μάλτα: Μπονέγιο, Μποργκ, Πέπε, Μποργ, Εμπόνγκ, Γκιγιαμέρ, Τεουμά, Καμενζούλι, Ντίμετς, Π. Εμπόνγκ, Ντεγκαρμπρίλ

Ελλάδα: Πασχαλάκης, Ρότα, Χατζηδιάκος, Τζαβέλλας, Γιαννούλης, Μπακασέτας, Σιώπης, Μάνταλος, Χατζηγιοβάννης, Πέλκας, Ιωαννίδης.