Μακάμπι-Ολυμπιακός 74-79: Η επίθεση στο πρώτο, η άμυνα στο δεύτερο

Το φαινομενικά “τέλειο” πρώτο ημίχρονο έδωσε την θέση του σε ένα κακό δεύτερο για τους ερυθρόλευκους που ήταν άδειοι από κούραση και τραυματισμούς. Ωστόσο, κατάφεραν πατώντας στην άμυνά τους να πάρουν μια υπερπολύτιμη νίκη. Αξίζει να σημειωθεί η πολύ θετική εμφάνιση του Σίκμα αμέσως μετά την επιστροφή του.

Πρώτη περίοδος:

Ο Ολυμπιακός έδωσε το δικό του χαμηλό τέμπο στο ματς, η Μακάμπι δυσκολεύθηκε να βρει τους πρώτους της πόντους. Μεγάλες επιθέσεις από τους Πειραιώτες, με τον Γουόκαπ να έχει για ακόμα μία βραδιά πολλές αρμοδιότητες σε οργάνωση, εκτέλεση και άμυνα.

Όσο περνούσαν τα λεπτά ο Ολυμπιακός βρήκε τον επιθετικό το ρυθμό, άρχισε να κυκλοφορεί την μπάλα στην επίθεση και να βρίσκει λύσεις. Χαρακτηριστικό αυτού, ήταν τα τρία διαδοχικά τρίποντα από Κάναν, Γουόκαπ και Πίτερς(4/7 συνολικά). Έτσι οι ερυθρόλευκοι βρήκαν ρυθμό και αυτοπεποίθηση προς το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Η μόνη παραφωνία ήταν οι απροσεξίες στην άμυνα που επέτρεψαν στην Μακάμπι να κρατήσει επαφή με το σκορ. Η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 19-27.

Δεύτερη περίοδος:

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ρεσιτάλ εύστοχων τριπόντων και από τις δυο ομάδες, ενώ ο Σίκμα έκανε εξαιρετικά πράγματα για τους ερυθρόλευκους με 8 πόντους σε 4 λεπτά! Ο ολυμπιακός έπαιζε εξαιρετικό μπάσκετ στην επίθεση, ωστόσο αδυνατούσε να αμυνθεί σε υψηλή ένταση κυρίως εξαιτίας τον χαμένων ριμπάουντ.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά όμως ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις και αμυντικά. Ανέβασε την έντασή του και χάλασε το μυαλό του Λορέντζο Μπράουν, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανεβαίνει.

Τελικά η ομάδα του Πειραιά έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 36-51 κάνοντας το καλύτερο επιθετικό της ημίχρονο στη σεζόν με έναν εξαιρετικό Λουκ Σίκμα. Μοναδικό μελανό σημείο ο τραυματισμός του Γκος

Στατιστικά πρώτου μέρους:

Η Μακάμπι: 8/19 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 5/8 βολές, 16 ριμπάουντ (10-6), 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 3 λάθη και τον Ταμίρ Μπλατ στους 9 πόντους.

Ο Ολυμπιακός:14/21 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 5/10 βολές, 22 ριμπάουντ (14-8), 15 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ, 5 λάθη και τον Πίτερς στους 11 πόντους.

Τρίτη περίοδος:

Ο Ολυμπιακός άντεξε την αρχική πίεση της Μακάμπι και κατάφερε να διατηρεί μια διαφορά ασφαλείας κοντά στους 14 πόντους το μοναδικό πρόβλημα είχε να κάνει με τα φάουλ καθώς ο Πίτερς έκανε το τέταρτο του και στην συνέχεια δέχθηκε τεχνική ποινή με αποτέλεσμα να αποβληθεί.

Το γεγονός αυτό σάστισε τους Πειραιώτες, οι οποίοι δέχθηκαν ένα 7-0 με την διαφορά να πέφτει στο +7. Παρ’ όλα αυτά κατάφεραν να αντιδράσουν και να ολοκληρώσουν την περίοδο προηγούμενοι με 9.

Τέταρτη περίοδος:

Ο Ολυμπιακός έδειχνε να ξεμένει από δυνάμεις για ακόμα ένα παιχνίδι αφού Γκος, Πίτερς, ΜακΚίσικ και Μιλουτίνοφ ήταν εκτός για διάφορους λόγους ωστόσο η άμυνα του τον κρατούσε στο παιχνίδι. Η Μακάμπι πίεζε συνεχώς και ροκάνιζε την διαφορά όμως δεν κατάφερε να προσπεράσει.

Ο Ολυμπιακός φεύγει θριαμβευτής από το Βελιγράδι, απέναντι σε όλα του τα (πολύ σημαντικά) προβλήματα. Τεράστια νίκη, κυρίως για ψυχολογικούς λόγους για τους Πειραιώτες που γυρίζουν στη βάση τους για να υποδεχθούν τον Ερυθρό Αστέρα